Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SUSPENDARE MICROINTREPRINDERE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SUSPENDARE MICROINTREPRINDERE

daca se suspenda o microintreprindere cu data de ianuarie 2009si scot salariatii,cand se termina suspendarea si incep activitatea raman micro si angajez sau devin IMM cu impozit 16%?
Depinde cum faceti suspendarea, prin Registrul Comertului?
Suspendarea activitatii inseamna CONCEDIEREA salariatilor.

Daca nu mai ai minim un salariat, pierzi regimul de microintreprindere si devii automat platitor de impozit pe profit 16%.

Nu pot sa fii suspendata si sa ai salariati.

Suspendat inseamna incetarea activitatii, existenta unor salariati presupune contabilitate lunara ... deci activitate.

Suspendarea duce automat la pierderea regimului de micro.

Suspendarea este o procedura care tine EXCLUSIV de Registrul Comertului.

Nu exista suspendare in alta parte.

Alberto Kurtyan

albertokurtyan a scris:

Suspendarea activitatii inseamna CONCEDIEREA salariatilor.

Daca nu mai ai minim un salariat, pierzi regimul de microintreprindere si devii automat platitor de impozit pe profit 16%.

Nu pot sa fii suspendata si sa ai salariati.

Suspendat inseamna incetarea activitatii, existenta unor salariati presupune contabilitate lunara ... deci activitate.

Suspendarea duce automat la pierderea regimului de micro.

Suspendarea este o procedura care tine EXCLUSIV de Registrul Comertului.

Nu exista suspendare in alta parte.

Alberto Kurtyan

SUSPENDÁ, suspénd, vb. I. Tranz. 1. A atârna. 2. Fig. A întrerupe, a amâna, a opri temporar o activitate. ♦ A face să înceteze temporar o acţiune judiciară; a interzice temporar exercitarea unor drepturi; a amâna fără termen executarea unei pedepse. ♦ A destitui provizoriu din funcţie un salariat. 3. Fig. A interzice, a face să înceteze, a suprima o acţiune. – Din fr. suspendre, lat. suspendere

Se poate intrerupe activitatea pentru 1luna - 25zile si salariatii sa-i tii in concediu fara plata fara sa le desfaci contractul de munca.

albertokurtyan a scris:

Pentru incetarea activitatii pe o perioada de citeva luni nu trebuie sa faci nimic special.

Sfatul de a suspenda activitatea la ORC prin procedura suspendarii activitatii este prost.
Platesti milioane de lei pentru a suspenda activitatea si nu cistigi absolut nimic.
Are rost sa suspenzi activitatea doar daca doresti sa incetezi activitatea pentru o perioada de mai multi ani.
Pina la 3 ani.

Pentru suspendarea activitatii de citeva luni, nu trebuie sa faci nimic special. [....]
Asta este tot. Nu faci nimic special. Doar depui situatii cu ZERO. Simplu si rapid.

Alberto Kurtyan

Hotarati-va. Suspendarea se face prin ORC? DA sau NU.#-o:stunned:
ContSters42967, utilizator
ghola,

Institutia suspendarii activitatii nu se defineste conform dictionarului explicativ al limbii romane.

Dictionarul nu reprezinta un izvor de drept si nici sursa de autoritate juridica.

Mi-ai oferit un raspuns/argument atit de socant, ca nu stiu cum sa il comentez. stau si ma uit cu gura cascata.

putina seriozitate totusi, utilizatorii se asteapta la raspunsuri utile nu la sfaturi de suspendare a activitatii pe 25 de zile.

Aceea nu este suspendare. Este un raspuns greu de calificat.

Astept un argument la care POT RASPUNDE.

Alberto Kurtyan
Intai la Reg Com (cerere inregistrare mentiuni), apoi la Adm Financiara.
Suspendarea activitatii presupune costuri mai mici. Suspendarea se poate face pe o perioada de max 3 ani si necesita ca firma sa fie la zi cu toate platile catre stat, dar si catre eventuali creditori. In aceasta perioada trebuie depuse situatiile financiare la sfarsit de an (bilanturi). Cred ca si situatiile financiare care se depun la 6 luni.
Cand va hotarati sa reactivati firma va trebui sa optati, din nou, daca vreti micro sau nu – un angajat va asigura ca veti fi platitor de impozit pe venit (cel putin, asta s-ar intampla azi, dar la ritmul in care se tot schimba legile...).
De preferinta, angajatii sa ii "trimiteti” in somaj, respectand dispozitiile din c.muncii.

In conditiile suspendarii activitatii societatii se poate aplica regimul de declarare derogatoriu reglementat prin O.M.F.P. nr.. 864/2005 pentru aprobarea Procedurii privind regimul de declarare derogatoriu, publicat in M.O. nr. 593/08.07.2005. Conform acestui act normativ, in caz de inactivitate temporara pentru o perioada mai mare de 12 luni dar nu mai mult de 3 ani consecutivi, depunerea declaratiilor fiscale poate fi facuta conform unui regim de declarare derogatoriu, regim aprobat de catre organul fiscal.
Sunt supuse regimului de declarare derogatoriu urmatoarele declaratii:
a) formular 101- Decl priv impz/venit micro si din salarii; 102 -Decl priv oblig la bugetul de stat si fonduri speciale;
b) formular 300-Decont de TVA;
c) formular 101-Declaratia privind impozitul pe profit;
d) formular 120-Decontul privind accizele (cred ca nu are acelasi nr formularul...);
e) formular 130-Decontul privind impozitul la titeiul si gazele naturale din productia interna (la fel, despre nr formular)
Pe perioada aplicarii regimului derogatoriu, contribuabilii nu au obligatia depunerii declaratiilor prevazute mai sus, cu exceptia celor de la punctele c), d) si e), daca acest regim de declarare incepe sau se sfarseste in cursul anului fiscal (pt 2009 n-ar trebui sa le mai depuneti... dar sa intrebati functionarul).
Baza legala: C.proc.fiscala, Art. 78 - Obligatia de a depune declaratii fiscale, pct.4) In caz de inactivitate temporara sau in cazul obligatiilor de declarare a unor venituri care, potrivit legii, sunt scutite la plata impozitului pe venit, organul fiscal competent poate aproba, la cererea contribuabilului, alte termene sau conditii de depunere a declaratiilor fiscale, in functie de necesitatile administrarii obligatiilor fiscale. Asupra termenelor si conditiilor va decide organul fiscal potrivit competentelor aprobate prin ordin al ministrului finantelor publice.

P.S. Modificarea ulterioara nu schimba sensul mesajului.
trope_doi, utilizator