Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

buna ziua
am un caz foarte special
o fata care a lucrat in spania cu contract de munca , beneficiaza de somaj in spania
practic ia somaj din spania
intrebarea este urmatoarea?
poate sa lucreze cu contract de munca in romania daca are somaj din spania?
o verifica cineva din spania sa vada daca lucreaza aici?

va multumesc!
Din punctul meu de vedere, nu cred ca se poate.
olive a scris:

buna ziua
am un caz foarte special
o fata care a lucrat in spania cu contract de munca , beneficiaza de somaj in spania
practic ia somaj din spania
intrebarea este urmatoarea?
poate sa lucreze cu contract de munca in romania daca are somaj din spania?
o verifica cineva din spania sa vada daca lucreaza aici?

va multumesc!

1.NU poate incheia CIM in Romania.
2.Primeste indemnizatie de somaj in Spania.
3.Alege - salariat in Romania ori somer in Spania.
olive a scris:

buna ziua
am un caz foarte special
o fata care a lucrat in spania cu contract de munca , beneficiaza de somaj in spania
practic ia somaj din spania
intrebarea este urmatoarea?
poate sa lucreze cu contract de munca in romania daca are somaj din spania?
o verifica cineva din spania sa vada daca lucreaza aici?

va multumesc!

Nu poate sa beneficieze de somaj in Romania pe baza contractului de munca din Spania.
Cum spuneau si colegii mei nu poate sa beneficieze de facilitati in ambele tari simulutan.
nu poate sa lucreze cu acte, nu riscati sa va faceti probleme cand nu este cazul, in ziua de azi este foarte usor de controlat prin intermediul internetului indiferent de tara , sa nu uitam ca am intrat in UE
daca nu vor vedea anul acesta, sigur vor vedea la calcularea pensiei si nu se stie ce se va intampla, poate va treziti ca dati jumatate din pensie pentru restituire somaj plus amenda...la pensionare se vor acumula anii de lucru din Spania cu anii din Romania...sigur va iesi la iveala suprapunerea
Bafta
Adaug la ce a scris @lorelaypld76
1. Romania si Spania au ratificat Conventia in domeniul securitatii sociale, 2006 modificata in anul 2008 si a intrat in vigoare la 21 august 2008 .

2. Conventia intre Romania si Spania va asigura o mai buna protectie sociala pentru persoanele care lucreaza sau au lucrat pe teritoriile celor doua tari.

3. Prevederile Conventiei urmeaza principiile Regulamentului (CEE) nr.1408/71 privind aplicarea sistemelor de securitate sociala angajatilor, lucratorilor independenti si membrilor familiilor acestora care se deplaseaza in interiorul comunitatii si se refera la aplicarea unei singure legislatii, egalitatea de tratament, mentinerea drepturilor obtinute (exportul prestatiilor de securitate sociala) si mentinerea drepturilor in curs de achizitie (totalizarea perioadelor de asigurare).
Repet trebuie sa alegeti, Spania somer sau in Romania CIM.