avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

buna ziua
am un caz foarte special
o fata care a lucrat in spania cu contract de munca , beneficiaza de somaj in spania
practic ia somaj din spania
intrebarea este urmatoarea?
poate sa lucreze cu contract de munca in romania daca are somaj din spania?
o verifica cineva din spania sa vada daca lucreaza aici?

va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Samoila Georgeta P.F.A. , Consilier juridic 23:25, 11 Iunie 2009
grace_r a scris:

Intr-o practica care nu ami stiu daca mai e utilizata de cei de la RU, la angajarea unei persoane i se solicita sa faca o declaratie privin faptul ca beneficiaza sau nu de somaj sau de vreun tip de pensie !

Daca cea in cauza nu declara pe proprie raspundere si cunoscind consecintele, pe acel formular, ca primeste somaj, cred ca nu poate fi tras de la raspundere persoana de la RU sau angajatorul.


Peroana in cauza trebuie sa cunoasca riscurie la care se expune, daca nu respecta legea.
Eu folosesc aceste declaratii, pentru linistea mea, in repetate randuri explic ca falsul in declaratii se sanctioneaza (cat sunt ei de corecti ? nu pot raspunde !
Cel putin stiu ca am facut tot posibilul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident de muncă Român23 Român23 Bună ziua, am avut un accident de munca în Spania, în urma căruia am suferit o fractura la piciorul stâng, am fost operat, iar acum sunt în medical,pot ... (vezi toată discuția)
Contributii platite in alte tari; pensie comunitara lore79 lore79 buna seara.in urma cu 2 ani am lucrat in italia cu carte de munca{un an}ceea ce inseamna ca am contribuit la fondul de pensii de acolo.Intrebarea mea este,unde ... (vezi toată discuția)
Asistenta medicala f_karoly f_karoly O persoana a lucrat ca asistenta medicala cu toate actele in regula in Italia timp de 5 ani, dupa ce s-a intors in tara s-a angajat la un spital unde nu i-a ... (vezi toată discuția)