Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contracte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contracte de munca

Buna ziua,

Intetionez sa deschid un studio de videochat. Angajatii vor lucra toti doar pe comisioane, nimeni nu va avea salariu fix. Doresc sa stiu cum ii pot angaja din punct de vedere legal.

Multumesc
Ce fel de contracte ati dori sa incheiati ?
Orice forma de contract prin care firma sa fie in deplina legalitate. Fie de colaborare, de inchriere spatiu, de munca etc.
Cea mai buna varianta este incheierea unui c.i.m. , insa angajatorul nu poate stabili salarii mai mici de valoarea salariului minim brut pe economie (975 lei de la 01.01.2015).
Multumesc mult pentru raspuns. Ce alte variante ar mai fi, special pentru cazul in care se lucreaza exclusiv pe comision?
Nu prea mai aveti alte variante, intrucat exista posibilitatea ca activitatea aceasta sa fie reconsiderata ca fiind "munca la negru".