Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie plasament
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie plasament

Buna dimineata,
Pentru copiii aflati in plasament care au implinit varsta de 18 ani, si au grad de handicap care este alocatia de plasament 600 lei sau 900 lei (majorare 50% pentru handicap)?
Multumesc.
Copiii cu handicap beneficiază de alocație de plasament majorată cu 50 %.

În Monitorul Oficial nr. 760/20.10.2014 a fost publicată O.U.G. nr. 65/2014 pentru modificarea şi completarea unor acte normative. Astfel, se modifică dispoziţiile art. 128 din Legea 272/2004 actualizată, privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului în sensul că se majorează alocaţia de plasament de la 97 lei la 600 lei pe lună pentru copiii cărora le-a fost stabilit plasamentul la o familie/persoană, asistent maternal profesionist, un serviciu de tip rezidenţial din cadrul unui organism privat acreditat sau tutorelui.

În cazul copilului cu dizabilităţi, care are un certificat de încadrare în grad de handicap, această alocaţie se majorează la 900 de lei.