avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie de plasament
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie de plasament

Am in plasament un copil cu handicap din ianuarie 2008.La inceputul acestui an am fost anuntata ca alocatia de plasament s-a marit cu 50% pentru copiii cu handicap,de la 97 lei la 146 lei.Eu stiam de acest lucru inca din ianuarie 2008,insa functionarii de la Casa de pensii mi-au spus ca alocatia de plasament este la fel pentru toti copiii.As vrea sa stiu daca aveam dreptul sa primesc aceasta alocatie de plasament marita cu 50% inca din 2008.Multumesc anticipat



Cel mai recent răspuns: anna_anna , utilizator 21:38, 27 Februarie 2013
In conformitate cu prevederile L.448/2006, art.12 lit. d si apoi lit.h, aveati dreptul la alocatia de plasament majorata cu 50% inca din anul 2008. Era un drept dat inca din anul 2006, si care a fost mentinut pana azi 21.10.2012. Drepturile prevazute de L 448/20056 art.12, desi abrogate de Ord.124/2011, au fost preluate la art.32 din OUG.111/2010.
Deci erati in legimitate de a avea alocatia de plasament majorata cu 50%, inca din 2008 si pana in prezent!
In aceasta situatie,mai pot recupera banii din urma?
Prin OUG nr.14/7.03.2007,art.12(3) s-a luat dreptul copiilor cu handicap aflati in plasament la asistentii maternali de a primi alocatia de plasament majorata cu 50%.FNS "PRO.ASIST" prin adrese si discutii la Ministerul Muncii i-au determinat sa recunoasca discriminarea care au facut-o copiilor aflati in plasament la asistentii maternali si la inceputul anului 2012 au recunoscu dreptul acestor copii de a primi alocatia majorata cu 50%.
Nu.
multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O persoana cu dizabilitati si cu copii in ingrijire beneficiaza de ajutor de la stat? Tarzan2012 Tarzan2012 Ciudate mai sunt legile acestea si multe abrogate,iata de ce: Persoana de care va zic,este persoana cu handicap accentuat. Acesta nu are nici un venit,decat ... (vezi toată discuția)
Alocatie de stat dubla pentru persoanele cu handicap? victor sorin victor sorin Buna ziua , Am si eu o intrebarea catre dvs : - Minora care este diagnosticata cu handicap GRAV beneficiaza de alocatia de stat [b]dubla[/b] de la momentul ... (vezi toată discuția)
Alocatie plasament VeronicaSt VeronicaSt Buna dimineata, Pentru copiii aflati in plasament care au implinit varsta de 18 ani, si au grad de handicap care este alocatia de plasament 600 lei sau 900 ... (vezi toată discuția)