Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la factura sau la pretul intreg???
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la factura sau la pretul intreg???

Cum se trece in NIR tva-ul?Eu sunt platitor de TVA si cumpar marfa fara tva...Eu in NIR cand il completez...pun tva-ul la 10 lei cat am dat pe produs sau pun tva`ul la valoarea de 20 lei cat vreau pe produs?10 lei a costat produsul + 10 lei adaosul meu..ar fi un total de 20 lei...la 20 lei ..tva-ul ar fi 4,8 lei ..practic in final produsul la raft o sa apara cu pretul de 24,8 lei ...daca pun tva`ul la pretul intreg...daca pun tva-ul la 10 lei...ar fi 2.4 lei tva-ul + 10 lei adaosul..in cazul asta produsul la raft apare cu 22,4 Lei...ma puteti lamuri?cum se pune tva-ul asta...
Cand preluati pretul de achizitie din factura nu mai separati tva-ul pentru ca furnizorul nu e platitor de tva. In exemplul dat 10 lei cat e trecut in factura furnizor + adaos si dupa aceea puneti tva si obtineti pretul de vanzare la raft in firma dumneavoastra.
In cazul in care bunurile sunt incarcate intr-o gestiune tip magazin se completeaza
- pretul de achizitie al cantitatii receptionate
- adaosul comercial unitar si total
- pretul de achizitie unitar plus adaosul comercial
- valoarea la pret de vanzare, inclusiv tva