avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general firma neplatitare de tva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

firma neplatitare de tva

Cum calculez pretul de vanzare(de raft) al unui produs daca firma este neplatitoare de tva?
Daca se poate sa ma ajuta-ti va rog
Cel mai recent răspuns: Cornelia Tulpan , Contabil 13:48, 2 Martie 2010
dvs. procurati marfa platind TVA si nu doriti s-o vindeti cu un oarecare profit ? daca da, e simplu, scadeti din pretul de achizitie tva-ul si afisati pretul.Faceti activitati caritabile...:-/
va dorim succes
Nu facem activitati caritabile pe criza! Este o firma care doreste sa faca profit
Spre ex.
Daca cumpar un produs cu 10 lei imi pot pune 40% adaos comercial fiind firma neplatitoare de tva?Adica am adaos?
MISKI a scris:

Cum calculez pretul de vanzare(de raft) al unui produs daca firma este neplatitoare de tva?
Daca se poate sa ma ajuta-ti va rog

La valoarea produselor adaugati 119 + adaos comercial.
Ca sa intelegeti mai bine , pentru dumneavoastra valoarea de achizitie include si TVA furnizor
Nu are nicio legatura cu fapte de caritate pe care le doriti sa le faceti .
Mult succes,
Adica 10 ron(pret achizitionare produs de la furnizor)+119(nu inteleg ce este?)+40%=pretul meu de raft
Nefiind platitor de TVA, pentru dvs. pretul de achizitie de pe facturi, in cazul in care achizitionati marfa de la societati platitoare de TVA, este cel total(baza+TVA).
La acest pret, puteti practica orice adaos doriti, important este sa vindeti.
Trebuie sa aveti in vedere ca acest adaos se declara la Administratia financiara de care apartine societatea si trebuie afisat la vedere in magazin.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la factura sau la pretul intreg??? vasile15 vasile15 Cum se trece in NIR tva-ul?Eu sunt platitor de TVA si cumpar marfa fara tva...Eu in NIR cand il completez...pun tva-ul la 10 lei cat am dat pe produs sau pun ... (vezi toată discuția)
Marfa pt neplatitor tva cristina29 cristina29 Buna ziua! As dori sa intreb si eu cum se vinde marfa de la o firma platitoare de tva, spre o firma neplatitoare de tva. Este posibila eliminarea adaosului ... (vezi toată discuția)
Companie neplatitoare de tva userSRL userSRL Buna ziua. Doresc sa deschid o firma de comert electronic si sunt cam nelamurit in ceea ce priveste TVA-ul. Daca am sa declar compania neplatitoare de TVA ... (vezi toată discuția)