Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Insulta si calomnia mai sunt incriminate de legea ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Insulta si calomnia mai sunt incriminate de legea penala?

Bună seara!

Aș dori și eu să știu exact dacă insulta și calomnia sunt considerate infracțiuni, conform Noului Cod Penal și dacă se aplică pentru medii virtuale (rețele de socializare etc) pentru că nu prea m-am lamurit din ce am citit până acum.
Insulta si calomnia nu mai sunt in noul cod penal. Imi amintesc ca au fost abrogate si din vechiul cod penal, insa cred ca au fost reintroduse datorita unei decizii ale CCR-ului. Actualmente din cate stiu, insulta si calomnia nu mai sunt incriminate de legea penala.
In cadrul procesului civil puteti obtine castig de cauza daca va veti judeca si va veti dovedi dreptatea.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

In cadrul procesului civil puteti obtine castig de cauza daca va veti judeca si va veti dovedi dreptatea.

Apeland la dreptul la imagine, la viata privata, daune morale etc
Cu alte cuvinte, se pot cere daune morale pentru înjurături si insulte pe rețele de socializare? Si daca da, pana la ce sume se poate ajunge? Se poate derula procesul fara print screen-uri ca dovezi, ci doar niste martori?
littlemouse a scris:

Cu alte cuvinte, se pot cere daune morale pentru înjurături si insulte pe rețele de socializare? Si daca da, pana la ce sume se poate ajunge? Se poate derula procesul fara print screen-uri ca dovezi, ci doar niste martori?

Conform unei decizii date recent de I.C.C.J. mesajele de pe facebook sunt considerate a fi mesaje facute in public. Prin urmare ati putea introduce o actiune in instanta. Cu toate acestea, dovedirea doar prin martori nu cred ca va va aduce castig de cauza.