Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim cu asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim cu asigurare de sanatate

Buna ziua,
Sunt fotograf, dintr-un motiv anume am un SRL (si nu pfa) si doresc sa trec de la angajat cu norma intreaga si salariul minim brut pe economie la un salariu cu fractiunea de norma minima (chiar si 2 ore pe luna) DAR unde sa beneficiez de asigurarile de sanatate.
Va rog sa imi spuneti care este fractiunea de norma la care sa nu imi pierd drepturi de asigurari sociale de sanatate.
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc. Si nu pierd niciun drept ca asigurat daca ma angajez cu 2 ore pe luna si achit contributii doar pentru acele venituri?
~ Conținut șters la cerere ~
Incheierea unui c.i.m. cu timp partial nu va afecteaza calitatea de asigurat in sistemul de santate.