Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividende coasigurat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividende coasigurat

Buna ziua! Mama mea a fost coasigurata la tatal meu,iar prin iulie anul trecut a aflat ca trebuie sa plateasca 1700 de lei ptr perioada 2012-2014 la Fisc ptr dividendele pe care le avea de mult. Acum am aflat ca a iesit o lege prin care se sterg contributiile la CASS din perioada asta si ma intrebam daca se numara si mamii printre persoanele scutite . Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?Multumesc anticipat
Am citit asta, dar nu inteleg daca si mama mea intra in categoria respectiva. Si daca i se pot restituii banii
Prin OG 4/2015 nu a fost introdusa nici o scutire in cea ce priveste impozitul pe venitul obtinut de coasigurati si nici macar nu a fost introdus un prag.
O conditie pentru a beneficia de statutul de coasigurat este ca acesta sa nu obtina venituri impozabile.
Va multumesc.