Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 acte necesare autorizare CAEN 8511 si 8512 clinica ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

acte necesare autorizare CAEN 8511 si 8512 clinica medicala

buna ziua
va rog sa ma ajutati cu un necesar de acte pentru autorizarea unei clinici medicale CAEN 8511 si 8512.
va multumesc!
I. Ordonanţă nr. 124/1998 privind organizarea şi funcţionarea cabinetelor medicale - MO nr. 568 din 1 august 2002, modificata ulterior, Extras:

Art. 7. - Cabinetul medical trebuie să dispună de o dotare minimă, stabilită prin ordin al ministrului sănătăţii şi familiei, cu avizul prealabil al Colegiului Medicilor din România, în raport cu specialitatea şi profilul de activitate declarate.
Art. 15. - (1) Unităţile medico-sanitare cu personalitate juridică, care se înfiinţează potrivit prevederilor Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările ulterioare, vor funcţiona cu îndeplinirea următoarelor condiţii:
a) să aibă obiect de activitate unic, constând în furnizarea de servicii medicale, cu sau fără activităţi conexe acestora, stabilite prin ordin al ministrului sănătăţii şi familiei;
b) administratorul societăţii comerciale sau cel puţin o treime din numărul membrilor consiliului de administraţie să fie medici;
c) să fie înregistrate în Registrul unic al cabinetelor medicale.
(2) Dispoziţiile art. 4, art. 5 alin. (3), art. 6-8 şi ale art. 12 se aplică în mod corespunzător unităţilor medico-sanitare cu personalitate juridică.

II. Ordin Ministerul Sănătăţii şi Familiei nr. 153/2003 pentru aprobarea Normelor metodologice privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea cabinetelor medicale - MO nr. 353 din 23/05/2003 - Extras:
Art. 23. - (1) Unităţile medicale cu personalitate juridică, înfiinţate potrivit Legii nr. 31/1990, republicată, cu modificările ulterioare, vor funcţiona cu îndeplinirea condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Asociaţiile şi fundaţiile vor putea înfiinţa cabinete medicale numai dacă au prevăzut în obiectul de activitate acest gen de activităţi.
Art. 24. - (1) Înregistrarea acestor unităţi se face la direcţiile de sănătate publică în a căror rază teritorială funcţionează unitatea respectivă.
(2) Înregistrarea unităţii se va efectua numai dacă unitatea medico-sanitară înfiinţată în temeiul Legii nr. 31/1990, republicată, cu modificările ulterioare, îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 15 alin. 1 lit. a) şi b) din Ordonanţa Guvernului nr. 124/1998, republicată.
Art. 25. - (1) Înregistrarea unităţii şi emiterea certificatului de înregistrare în Registrul unic al cabinetelor medicale se fac în baza următoarelor documente:
a) cererea reprezentantului legal al unităţii medico-sanitare;
b) certificatul de înregistrare la registrul comerţului, respectiv certificatul de înregistrare în registrul persoanelor juridice, ori hotărârea judecătorească de înfiinţare sau actul de acordare a personalităţii juridice;
c) actul constitutiv;
d) hotărârea statutară a organului de conducere privind înfiinţarea unuia sau mai multor cabinete medicale, pentru organizaţiile şi instituţiile prevăzute la art. 16 din Ordonanţa Guvernului nr. 124/1998, republicată;
e) dovada legală a deţinerii spaţiului în care se organizează şi funcţionează cabinetul medical;
f) autorizaţia sanitară de funcţionare;
g) avizul colegiului medicilor.
h) dovada îndeplinirii condiţiilor minime de spaţiu şi circuite funcţionale în concordanţă cu serviciile medicale furnizate pe specialităţi.
(2) Existenţa dotării minime necesare funcţionării cabinetelor medicale, a condiţiilor minime de spaţiu şi a circuitelor funcţionale în concordanţă cu serviciile medicale furnizate se va verifica de direcţiile de sănătate publică judeţene şi a municipiului Bucureşti.
(3) În acelaşi spaţiu cu destinaţia de cabinet medical nu pot fi înfiinţate mai mult de două cabinete medicale şi numai dacă se îndeplinesc condiţiile de compatibilitate între specialităţile medicale privind serviciile medicale furnizate.
Art. 26. - (1) În cererea de înregistrare şi în certificatul emis de către direcţiile de sănătate publică se vor menţiona activităţile cu caracter medical ce urmează să fie furnizate de unitatea medico-sanitară, precum şi numărul de cabinete medicale ce vor funcţiona în cadrul unităţii.
(2) Certificatul menţionat la alin. (1) se emite pe numele unităţii, organizaţiei, instituţiei care a solicitat înregistrarea cabinetului/cabinetelor medicale.
Art. 27. - Avizul colegiului medicilor se eliberează în baza următoarelor documente:
a) cererea organului de conducere;
b) certificatul de înregistrare la registrul comerţului, respectiv certificatul de înregistrare în registrul persoanelor juridice, ori hotărârea judecătorească de înfiinţare sau actul de acordare a personalităţii juridice;
c) actul constitutiv al societăţii;
d) hotărârea statutară a organului de conducere privind înfiinţarea unuia sau mai multor cabinete medicale, pentru organizaţiile şi instituţiile prevăzute la art. 16 din Ordonanţa Guvernului nr. 124/1998, republicată;
e) dovada deţinerii legale a spaţiului în care urmează să funcţioneze cabinetul/cabinetele medicale;
f) declaraţia prevăzută la art. 28 lit. b) din prezentele norme metodologice;
g) regulamentul de organizare şi funcţionare;
h) fişele de atribuţii ale posturilor;
i) raportul favorabil privind existenţa dotării minime corespunzătoare activităţilor medicale desfăşurate şi numărului de cabinete, document întocmit de inspectori delegaţi din partea Colegiului Medicilor din România;
j) programul de lucru al cabinetelor medicale, aprobat de conducerea unităţii.
Art. 28. - (1) Colegiul medicilor va elibera avizul corespunzător numai dacă:
a) faţă de activităţile şi cabinetele medicale declarate există asigurată dotarea minimă corespunzătoare, condiţiile minime de spaţiu şi circuitele funcţionale necesare;
b) organul de conducere al unităţii se obligă în scris printr-o declaraţie să respecte independenţa profesională a medicilor şi să angajeze numai personal medico-sanitar autorizat;
c) regulamentul de organizare şi funcţionare asigură independenţa profesională şi dreptul de decizie ale personalului medical;
d) fişele de atribuţii ale posturilor respectă competenţa profesională specifică fiecărei specialităţi ori competenţa medicală, precum şi condiţia prevăzută la lit. c).
(2) Avizul eliberat de colegiul medicilor va cuprinde menţiuni referitoare la activităţile medicale ce urmează să fie furnizate de societate, numărul de cabinete medicale ce vor funcţiona, precum şi existenţa dotării minime pentru fiecare cabinet medical.

Aveti in vedere si anexa nr. 2 a ordinului care cuprinde "Dotarea minimă obligatorie pentru cabinetele medicale de specialitate"