Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pedeapsa cu suspendare pe lege abrogata?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Pedeapsa cu suspendare pe lege abrogata?

Buna,
Recent in ianuarie 2015 un prieten a fost condamnat la inchisoare cu suspendare pe articole de lege ABROGATE si pe vechiul cod penal. Aceasta este decizia doar pe site inca nu a sosit hotararea. Se pot indrepta lucrurile spre bine? Ce se poate face?=D>
Incercati sa detaliati
Este vorba de Art.19 din Legea 51/1991, i-a dat cu suspendare dar articolul este abrogat prin L. nr.187/2012. Intelegeti?
NU înțeleg. Art 19 din Lg 51/1991 privind securitatea națională nu face referire la nicio infracțiune. Fiți mai explicit despre ce infr este vorba?
Schimbă încadrarea juridică din infracţiunile prev. de art.302 alin.2 Cod penal, cu aplic. art.35 alin.1 Cod penal, în infracţiunea prev. de art.19 alin.1 din Legea nr.51/1991, cu aplic. art.41 alin.2 Cod penal. În baza art.19 alin.1 din Legea nr.51/1991, cu aplic. art.41 alin.2 Cod penal şi art.5 Cod penal, condamnă etc....
Intr-adevar a fost abrogat respectivul articol, dar fapta nu este dezincriminata, este incriminata in C.P, intelegeti?
ART. 409*)
Constituirea de structuri informative ilegale
Iniţierea, organizarea sau constituirea pe teritoriul României a unor structuri informative în scopul culegerii de informaţii secrete de stat ori desfăşurarea de către acestea a unei activităţi de culegere sau prelucrare de asemenea informaţii, în afara cadrului legal, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
#CIN
*) Conform art. 412 alin. (1), tentativa la infracţiunile prevăzute în art. 409 se pedepseşte.

Reglementări anterioare:
- art. 167 alin. 1 din vechiul Cod penal
- art. 19 alin. 1 din Legea nr. 51/1991