avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA colectat in caz de despagubire societate de ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA colectat in caz de despagubire societate de asigurare


Ajutor!!!!
Problema mea este urmatoarea( sper sa ma fac inteleasa prin acest exemplu):

SC Agricola SRL detine o combina recoltat cereale asigurata CASCO.S-a produs o deteriorare la un capac buncar. SC Prestarea SRL efectueaza reparatia si emite factura spre SC Agricola SRL.
SC Asigurarea SA achita direct factura (dupa ce cere de la SC Agricola SRL originalul facturii) la SC Prestarea SRL.
SC Agricola SRL (adica eu) am dreptul sa deduc TVA-ul de pe factura?
Ma rog.. eu l-am dedus deja...dar se pare ca nu trebuia! Daca am gresit ..nu stiu cum sa corectez decontul TVA!
Astept parerile voastre!
Cel mai recent răspuns: nisara1 , utilizator 21:52, 13 Februarie 2015
SC Agrcola SRL nu poate justifica taxa deductibila decat cu originalul facturii, conform pct. 46 alin (1) din Normele Metodologice de aplicare a Codului fiscal.

acest tip de greseala nu se incadreaza la cele pentru care se poate cere corectia decontului de TVA.
in decontul urmator treceti suma la regularizari de taxa deductibila cu semnul minus sau la regularizari de taxa colectata cu semnul plus, efectul e acelasi.
Multumesc pentru raspunsul bine argumentat! Asa voi face, desi factura este din sept. 2014.
Abia acum mi-am dat seama ca am gresit. Voi trece suma la regularizari la decontul tva al lunii ianuarie 2015. Alta solutie nu am.

SC Agricola a raportat factura in 394, la fel si SC Prestarea SRL. Asa trebuie?
da, e ok ca s-a raportat in decl. 394 pentru a se evita neconcordantele dintre furnizor si client.
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura primita cu intarziere niko 94 niko 94 Am primit o factura din luna Noiembrie abia acuma, ce ar trebui sa fac, sa o inreg in conta. in Decembrie, dar in Decont unde sa o trec la regularizari rd.25 ... (vezi toată discuția)
Corectare de efectuat la decont tva urmare rectificarii decl 394 gabrielita gabrielita Am depus decl 394 si dec tva 300 in iulie ac(termen de dep trimestrial).Dupa depunere ,am constatat omisiunea unei facturi primite,prestare cazare la hotel,in ... (vezi toată discuția)
Factura introdus pe alt furnizor Gyongyos Gyongyos Buna ziua! in anul trecut au fost introduse gresit facturile Mol Ungaria timp de 4 luni.aceste facturi se platesc la Mol Romania,si au fost inregistrate pe ... (vezi toată discuția)