Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura primita cu intarziere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura primita cu intarziere

Am primit o factura din luna Noiembrie abia acuma, ce ar trebui sa fac, sa o inreg in conta. in Decembrie, dar in Decont unde sa o trec la regularizari rd.25 sau in total taxa deductibila?
Multumesc
Inregistrati factura in noiembrie- daca nu ati inchis definitiv luna-si prindeti TVA pe regularizari in decembrie
Ati depus deja decontul de tva pentru luna noiembrie ? :stunned:
Pe regularizari o treceti numai daca inregistrati factura in decembrie , ceea ce dupa parerea mea constituie o greseala deoarece amenda pentru informatii eronate este de 1000 de lei si poate fi evitata daca decontul de tva pe noiembrie este nedepus .

Daca o inregistrati la luna noiembrie TVA-ul aferent il adaugati normal la taxa deductibila pe luna noimebrie , iar daca o inregistrati in decembrie va complicati inutil si suma o treceti in randul 25 la regularizari taxa dedusa .
Decontul pt luna Noiembrie s-a depus
Vroiam sa spun ca decontul pe Noiembrie a fost depus iar cu aceasta factura cum as putea sa procedez, sa o introduc in contab. in Decembrie si in Decont sa o trec la regularizari rd.25 sau in total taxa deductibila?
Cum este corect la Decont?
Multumesc
niko 94 a scris:
Decontul pt luna Noiembrie s-a depus

Azi l-ati depus ?
Ieri nu s-a lucrat !
Ati depus deja decontul de tva pentru luna noiembrie ?
Pentru ca ati depus decontul puteti sa inregistrati factura din noimebrie in decembrie , iar suma o treceti in randul 25 la regularizari taxa dedusa .