Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare soferi camion
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare soferi camion

Buna ziua. Cum se ponteaza soferii de camion? Se trec exact orele lucrate, dupa diagrama tahograf? Doar orele efectiv conduse se considera ore lucrate? In cazul lucrului in echipaj, cum se face pontajul? In cazul delegatiei, zilele in care soferul face pauza obligatorie, trebuie pontat sau se acorda doar diurna pentru ziua respectiva?
Potrivit art.44 alin.2 C.mun., salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Prin urmare, salariatul delegat va primi salariul plus diurna pentru perioada in care este delegat.