avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaj soferi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaj soferi

Cum se ponteaza corect soferii profesionisti ? In momentul de fata pontez soferii in functie de foile de parcurs, le platesc ore suplimentare, ore noapte si spor de weekend plus diurna. Totusi in judetul Arad, majoritatea firmelor ii ponteaza la 8 ore pe premiza ca au salariu si diurna. Accepta ITM-ul aceasta explicatie ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:43, 23 Octombrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu se poate accepta un astfel de motiv ... in pontaj se trec efectiv orele lucrate de catre salariat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soferi de tir tudorache_anca2000 tudorache_anca2000 cum se procedeaza in cazul unui sofer de tir la pontarea lui?pe cine am intrebat nu mi- a dat nici un raspuns clar sa imi zica de la un cap la altul cum se ... (vezi toată discuția)
Pontaje oxigen011 oxigen011 Lucrez la o companie de stat ce detine autotovehicole, emit foi de parcus, fac pontaje si merg chiar si in cursa.De mai multe ori datorita lipsei de personal ... (vezi toată discuția)
Cum pontam soferii de tir ncris78 ncris78 Un sofer de tir, care lucreaza 9-10 ore pe zi, apoi face pauza legala, cum se ponteaza? Acesta lucreaza si noaptea uneori. Trebuie acordat un spor pentru orele ... (vezi toată discuția)