Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaj soferi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaj soferi

Cum se ponteaza corect soferii profesionisti ? In momentul de fata pontez soferii in functie de foile de parcurs, le platesc ore suplimentare, ore noapte si spor de weekend plus diurna. Totusi in judetul Arad, majoritatea firmelor ii ponteaza la 8 ore pe premiza ca au salariu si diurna. Accepta ITM-ul aceasta explicatie ?
Nu se poate accepta un astfel de motiv ... in pontaj se trec efectiv orele lucrate de catre salariat.