Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... plangere contra p.v.c. a contraventiei depasire coloana
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

plangere contra p.v.c. a contraventiei depasire coloana

Dupa ce am citit aici pe forum ce probleme au unii, chiar nu m-ai vroiam sa deschid un alt topic cu problema mea (chiar neinsemnata fata de altele). Dar totusi sa va prezint situatia........
Zona (pentru cei care o cunosc) intersectia Sos de Centura Bucuresti cu sos Stefanesti.
Intersectie drum cu prioritate cu drum fara prioritate........, cale ferata paralela cu drumul fara prioritate pe partea dreapta a sensului de mers ......., drumul fara prioritate nu are nici marcaje si nici alte indicatoare din care sa reiasa nr de benzi de circulatie (este lat cam de 3 benzi si cred ca odaaaaaaata au si fost). Pe drumul fara prioritate coloana de masini (atat cele care fac dreapta peste calea ferata cat si cele ce merg inainte. Am intrat in "
depasirea coloanei aflate in stationare la calea ferata
", am ajuns in intersectie, am dat prioritate la cei ce mergeau pe drumul cu prioritate dupa care am mers inainte. Binenteles, hop si politia in urma mea si ........ permis suspendat pe 30 de zile si 240 ron amenda X-(. Intrebarea mea este daca fac plangere am sanse sa-mi recuperez permisul? Chiar am nevoie de el.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
vladhone a scris:

Dupa ce am citit aici pe forum ce probleme au unii, chiar nu m-ai vroiam sa deschid un alt topic cu problema mea (chiar neinsemnata fata de altele). Dar totusi sa va prezint situatia........
Zona (pentru cei care o cunosc) intersectia Sos de Centura Bucuresti cu sos Stefanesti.
Intersectie drum cu prioritate cu drum fara prioritate........, cale ferata paralela cu drumul fara prioritate pe partea dreapta a sensului de mers ......., drumul fara prioritate nu are nici marcaje si nici alte indicatoare din care sa reiasa nr de benzi de circulatie (este lat cam de 3 benzi si cred ca odaaaaaaata au si fost). Pe drumul fara prioritate coloana de masini (atat cele care fac dreapta peste calea ferata cat si cele ce merg inainte. Am intrat in "
depasirea coloanei aflate in stationare la calea ferata
", am ajuns in intersectie, am dat prioritate la cei ce mergeau pe drumul cu prioritate dupa care am mers inainte. Binenteles, hop si politia in urma mea si ........ permis suspendat pe 30 de zile si 240 ron amenda X-(. Intrebarea mea este daca fac plangere am sanse sa-mi recuperez permisul? Chiar am nevoie de el.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Sincer,mai mult nu decat da.Totusi,daca va mai aflati in termen,formulati contestatie,poate aveti noroc ca procesul verbal sa fie completat gresit sau sa existe alte vicii.
Oricum,succes !
Radu Gabrian, Mediator
Motiv de contestatie?Poate numai daca ati fi facut un viraj la stanga si echipajul nu v-a si filmat.
motivul contestatie: atat lipsa indicatoarelor rutiere (mai putin cel de cedeaza trecerea) cat si inexistenta marcajelor de pe carosabil (delimitarea benzilor si sensul lor).
Benzile in lege sunt imaginare.In privinta semnelor de circulatie acestea se "planteaza" prin intelegere intre primarii si politie daca acestea se afla in interiorul localitatilor
r.gabi a scris:

Benzile in lege sunt imaginare.In privinta semnelor de circulatie acestea se "planteaza" prin intelegere intre primarii si politie daca acestea se afla in interiorul localitatilor

Rezulta : unde nu-i marcaj, se cheama ca sunt imaginate numai doua(circulatie in dublu sens).Ramane de stabilit unde era axa imaginara (desi cred ca depasirea coloanei s-a facut pe contra-sens)