Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prioritate de dreapta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prioritate de dreapta

Sa ne inchipuim o localitate in care exista drumuri asfaltate si ne-asfaltate si o sumedenie de intersectii nedirijate. As dori sa va intreb cum se abordeaza ideea prioritatii de dreapta la intersectia intre doua strazi - una asfaltata, iar cealalta nu, amandoua strazi locuite, cu case si oameni (identice, mai putin calitatea drumului).

Multumesc anticipat
In legea circulatiei se vb de prioritate de dreapta in intersectii nedirijate, nu de drum astfaltat sau neasfaltat. In intersectie nedirijata se aplica prioritatea de dreapta, indiferent de calitatea drumului.
Legea mai vorbeste si de categoriile de drumuri !!! Adica cea asfaltata poate fii un drum european ,iar cea neasfaltata sa fie o ulita din sat , si atunci nu se aplica aceasta regula de dreapta.
Eu personal am avut un eveniment intr-o situatie asemanatoare , caz in care aceasta intersectie nedirijata nu era nici macar semnalizata!!!era linie discontinua si ultimul indicatorr fiind de "depasirea permisa" !!! In prezent astept expertiza platita de mine si sunt hotarat sa dau in judecata administatorul drumului
f_tibor a scris:

Legea mai vorbeste si de categoriile de drumuri !!! Adica cea asfaltata poate fii un drum european ,iar cea neasfaltata sa fie o ulita din sat , si atunci nu se aplica aceasta regula de dreapta.
Eu personal am avut un eveniment intr-o situatie asemanatoare , caz in care aceasta intersectie nedirijata nu era nici macar semnalizata!!!era linie discontinua si ultimul indicatorr fiind de "depasirea permisa" !!! In prezent astept expertiza platita de mine si sunt hotarat sa dau in judecata administatorul drumului

Intersectia nedirijată este intersectia in care nu găsim agent de circulatie, semafoare electrice în functiune sau indicatoare de reglementare a prioritătilor.

daca ar exista un element din cele de mai sus atunci intersectia devine dirijata.

Art.55. - Intersecţiile sunt:
a) cu circulaţie nedirijată;
b) cu circulaţie dirijată. În această categorie sunt incluse şi intersecţiile în care circulaţia se desfăşoară în sens giratoriu.

Art.56. - La apropierea de o intersecţie conducătorul de vehicul trebuie să circule cu o viteză care să îi permită oprirea, pentru a acorda prioritate de trecere participanţilor la trafic care au acest drept.

Art.57. - (1) La intersecţiile cu circulaţie nedirijată, conducătorul de vehicul este obligat să cedeze trecerea vehiculelor care vin din partea dreaptă, în condiţiile stabilite prin regulament.

Regulament HG1391

Art. 129. – (1) Vehiculul care circula pe un drum public pe care este instalat unul din indicatoarele având semnificatia: „Drum cu prioritate”, „Intersectie cu un drum fara prioritate” sau „Prioritate fata de circulatia din sens invers”, are prioritate de trecere.

Art. 135. – Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si în urmatoarele situatii:
a) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum national venind de pe un drum judetean, comunal sau local;
b) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum judetean venind de pe un drum comunal sau local;
c) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local;
d) când urmeaza sa patrunda într-o intersectie cu circulatie în sens giratoriu fata de cel care circula în interiorul acesteia;
e) când circula în panta fata de cel care urca, daca pe sensul de mers al celui care urca se afla un obstacol imobil. În aceasta situatie manevra nu este considerata depasire în sensul prevederilor art. 120 lit. j);
f) când se pune în miscare sau la patrunderea pe drumul public venind de pe o proprietate alaturata acestuia fata de vehiculul care circula pe drumul public, indiferent de directia de deplasare;
g) când efectueaza un viraj spre stânga sau spre dreapta si se intersecteaza cu un biciclist care circula pe o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare;
h) pietonului care traverseaza drumul public, prin loc special amenajat, marcat si semnalizat corespunzator ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci când acesta se afla pe sensul de mers al vehiculului.
ce vrei sa zici cu asta??? nu-mi explici nimic copiind o gramada de articole din lege !!!
iti copiez si eu asa la intamplare 2 articole fii atent la al 2-lea !!!
Art. 123
Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h in localitati sau 50 km/h in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:

la trecerea prin intersectiile cu circulatie nedirijata;
in curbe deosebit de periculoase semnalizate ca atare sau in care vizibilitatea este mai mica de 50 m;
la trecerea pe langa grupuri organizate, coloane militare sau cortegii, indiferent daca acestea se afla in mers sau stationeaza pe partea carosabila a drumurilor cu o singura banda de circulatie pe sens;
la trecerea pe langa animale care sunt conduse pe partea carosabila sau pe acostament;
cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata, zapada batatorita, mazga sau piatra cubica umeda;
pe drumuri cu denivelari, semnalizate ca atare;
in zona de actiune a indicatorului de avertizare "Copii" in intervalul orar 7, 00-22, 00, precum si a indicatorului "Accident";
la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze in traversare;
la schimbarea directiei de mers prin viraje;
cand vizibilitatea este sub 100 m in conditii de ceata, ploi torentiale, ninsori abundente.

Art. 124
Administratorul drumului public este obligat ca in locurile prevazute la art. 123 sa instaleze indicatoare de avertizare si sa ia masuri pentru realizarea de amenajari rutiere care sa determine conducatorii de vehicule sa reduca viteza de deplasare.

dupa parerea mea o intersectie nedirijata nu e NESEMNALIZATA !!! din cate stiu eu marcajele nu dirijeaza circulatia si nici un indicator cu depasirea interzisa nu dirijeaza o intersectie!!!
ca urmare nu mi se pare logic sa intalnesti linie discontinua inaintea si dupa intersectie si ultimul indicator inaintea intersectiei fiind sa fie cu depasirea permisa !!!

in caz ca ai vrut altceva sa-mi explici scrie concret si iti mai copiez cateva legi !!!
aaaaaa...era sa uit un art.
art.30
Mijloacele de semnalizare si presemnalizare a intersectiilor dintre doua drumuri de categorii diferite se asigura, se instaleaza si se intretin de catre administratorul fiecarui drum, cu respectarea modului de reglementare a circulatiei stabilit in nodul rutier respectiv.

si asta se cam bate cap in cap cu categoriile de drumuri si intersectiile nedirijate dintre acestea !!!
f_tibor, utilizator
f_tibor a scris:

dupa parerea mea o intersectie nedirijata nu e NESEMNALIZATA !!! din cate stiu eu marcajele nu dirijeaza circulatia si nici un indicator cu depasirea interzisa nu dirijeaza o intersectie!!!

ptr a discuta la obiect ar trebui sa ne relatati evenimentul in care ati fost implicat.

un indicator de "depasire interzisa" poate presupune o posibila intersectare cu un alt drum.

Legea mai vorbeste si de categoriile de drumuri !!! Adica cea asfaltata poate fii un drum european ,iar cea neasfaltata sa fie o ulita din sat , si atunci nu se aplica aceasta regula de dreapta.

daca te afli pe un drum european in interiorul unei localitati nu vei gasi nicaieri semnalizat pe DE un indicator care sa indice o intersectare cu un drum fara prioritate pentru simplul motiv ca in legislatie se prevede ca cel care patrunde pe un drum national venind de pe un drum local, comunal, judetean sa acorde prioritate de trecere. (Art. 135-(a))
inafara localitatilor intersectarea cu un drum fara prioritate se semnalizeaza.

ce este foarte adevarat este faptul ca in multe locuri legislatia se cam contrazice lasand loc la interpretari.