Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Stabilire vinovatie accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Stabilire vinovatie accident

In intersecția viilor cu Istrati, venind dinspre Filaret, un autobuz face stânga pe culoarea verde, către eroii revoluției. Din sens opus, sunt doua benzi, cea din dreapta cu obligatoriu la dreapta și corp semafor obligatoriu pt virajul la dreapta, iar banda 2, cu corp semafor obligatoriu înainte sau la stânga. Autobuzul pătrunde in intersecție executând virajul la stânga, banda 2, pt mersul înainte căreia trebuia sa ii acorde prioritate, era oprită la semafor, pe banda 1 era un turism. In momentul pătrunderii in intersecție al autobuzului, turismul de pe banda 1 accelerează violent pe direcția înainte și îl lovește. Susține ca a intrat pe culoarea verde pe direcția înainte, deși marcajele rutiere și semaforul îl obliga sa execute virajul la dreapta. Semafoarele sunt corelate astfel: cel al autobuzului e concomitent verde cu cel al benzii 1, care obliga virajul la dreapta, după 10 secunde se pune verde și benzii 2 care merge înainte/stânga. Cine este vinovat? Mulțumesc pt raspuns.
Autoturismul nu a respectat marcajul de pe carosabil la intersectie.
Nu s-a incadrat pe banda corespunzatoare directiei de mers dorite.
Este suficient sa dovedesti incalcarea normelor rutiere privitoare la marcaj.
Nici nu mai conteaza daca a trecut pe rosu, deoarece pentru banda lui NU exista semafor pentru directia inainte si mai exista si o linie continua intre benzile 1 si 2.
Dovedesti asa:
1. Obligatia legala: respectarea marcajelor de pe carosabil
2. Incalcare: Nu a respectat marcajul carosabil la dreapta si a incalcat linia continua
3. Legatura cauzala: autoturismul a intrat in coliziune cu autobuzul
4. Daune: se constata la inspectia tehnica.

Marius198916 a scris:

In intersecția viilor cu Istrati, venind dinspre Filaret, un autobuz face stânga pe culoarea verde, către eroii revoluției. Din sens opus, sunt doua benzi, cea din dreapta cu obligatoriu la dreapta și corp semafor obligatoriu pt virajul la dreapta, iar banda 2, cu corp semafor obligatoriu înainte sau la stânga. Autobuzul pătrunde in intersecție executând virajul la stânga, banda 2, pt mersul înainte căreia trebuia sa ii acorde prioritate, era oprită la semafor, pe banda 1 era un turism. In momentul pătrunderii in intersecție al autobuzului, turismul de pe banda 1 accelerează violent pe direcția înainte și îl lovește. Susține ca a intrat pe culoarea verde pe direcția înainte, deși marcajele rutiere și semaforul îl obliga sa execute virajul la dreapta. Semafoarele sunt corelate astfel: cel al autobuzului e concomitent verde cu cel al benzii 1, care obliga virajul la dreapta, după 10 secunde se pune verde și benzii 2 care merge înainte/stânga. Cine este vinovat? Mulțumesc pt raspuns.

Adăugare: Polițistul ce se ocupa de caz dorește filmările din intersecție, apelează la primărie pentru a le obține, dar încearcă sa pună vinovăția in cârca autobuzului, deoarece nu i-a acordat prioritate pt mersul înainte. Cum sa ii acorde prioritate pt mersul înainte, când acesta era obligat sa vireze la dreapta? Dacă efectua virajul la dreapta, accidentul nu avea loc. Polițistul ce se ocupa de caz nu a stabilit niciun verdict. Cum poate șoferul autobuzului sa îl determine pe polițist sa ii dea dreptate, in cazul in care îl scoate vinovat? Nu știu dacă marcajele continua sunt vizibile.