Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nereguli la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nereguli la locul de munca

De cand s-a angajat sotul meu are numai probleme ba i se promisese o suma de bani ca salariu lunar apoi a fost trimis 4 zile acasa si i-a fost scazut din salariu,ba i s-au dat cu taraita bani din salariu ptr a-si plati deplasarile pe motiv ca apoi vor fi decontate,dar mai apoi i s-a spus ca nu se va mai face asta dupa ce el a cheltuit pe drumuri,brasov-craiova,craiova-slatina,craiova turceni,plus ca ba ii caza la 6 km de locul de munca si trebuia sa mearga pe jos ,sau sa isi plateasca singuri transportul,in conditiile in care lucrau de la 12 ziua pana la 4 noaptea nicidecum 8-10 ore,masa li s-a promis ca vor primi 10 ron pe zi desi la dv pe site am vazut ca angajatorul este obligat sa ofere 27 ron plus ca lui i se calculeaza ziua de munca 50 ron ,a fost angajat ca alpinist utilitar si pe contract(desi era vb de contract pe perioada nedeterminata ,si 14 mil salariu(chiar daca un sal de alpinist cu experienta lui ajunge si la 36 de mil),am primit o deverinta,o cerusem si trebuia sa fie specificat salariul in schimb am primit o adev in care scria ca este angajat ca necalificat si pe perioada determinata 28 ian -30 martie2015!Bani i s-a spus ca nu mai are de luat ca i-a primit(fiind vb de cei din care si-a platit transportul),adeverinta cu salariu minte de 2 sapt ca o trimite prin fax si de atunci nu ii mai raspunde sotului la tel,sau daca po face i-l expediaza repede ptr ca oricum sotul este la turceni pe santier si el este la sibiu unde are sediu firma...sunt inebunita si scarbita,vreau sa stiu unde pot face sesizare la tot ce se intampla,imi e teama sa nu ma trezesc ca il da afara si ramane ca prostul cu munca facuta in folosul ....patronului si atat...unde pot suna si face ssizari,firma la care lucreaza este din sibiu si noi avem domiciliul in gorj?#-o:sorry::(X-(
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) din raza caruia angajatorul are sediul social , prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Puteti transmite petitia dumneavoastra catre Inspectia Muncii prin:
Email: comunicare@inspectiamuncii.ro
Fax: (021) 302 70 64
Posta: Str. Matei Voievod nr. 14, sector 2, Bucuresti, 021451