avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Neagravarea situatiei in propriul apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Neagravarea situatiei in propriul apel

Buna ziua, am fost condamnat la instanta de fond la 3 ani si 4 luni de inchisoare in regim de detentie pentru tentativa de omor. Mi s-au retinut circumstante atenuante (depasirea limitelor legitimei aparari).

Conform articolului 418 alin.1 din NCPP inteleg ca daca voi declara apel nu exista posibilitatea de a primi o pedeapsa mai mare decat cea de la fond (3 ani si 4 luni). Pe de alta parte, am cunostinta despre faptul ca acest lucru s-a intamplat altor persoane.

Va rog frumos sa imi explicati in ce conditii se poate mari pedeapsa si daca exista acest risc pentru cazul in care voi declara apel.



Cel mai recent răspuns: daniel03 , utilizator 17:22, 13 Martie 2015
Instanta de apel, nu poate crea o situaţie mai grea pentru cel care a declarat apel.
In cazul in care declara apel si parchetul/partea civila/persoana vatamata se poate schimba sentinta in mai rau.
Art. 418
Neagravarea situaţiei în propriul apel
(1) Instanţa de apel, soluţionând cauza, nu poate crea o situaţie mai grea pentru cel care a declarat apel.
(2) De asemenea, în apelul declarat de procuror în favoarea unei părţi, instanţa de apel nu poate agrava situaţia acesteia.

Parchetul poate declara apel in favoarea inculpatului sau in defavoarea inculpatului.

1.Instanta nu poate crea o situatie mai grea in cazul care dvs. veti declara apel ,dar si parchetul va declara apel in favoarea dvs.
De asemenea, instanta nu poate crea o situatie mai grea inculpatului, in cazul in care veti declara apel numai dvs.

2.In cazul in care veti declara apel si se va declara apel si de catre parchet, insa in defavoarea dvs, atunci exista posibilitatea respingerii apelului dvs. si admiterii apelului parchetului si pe cale de conecinta a agravarii situatiei dvs ( a majorarii cuantumului pedepsei aplicate)
Aceeasi situatie poate exista in cazul in care se declara apel si de catre partea vatamata/ partea civila/partea responsabila civilmente dupa caz, care are posibilitatea sa formuleze apel si in latura penala

Ultima modificare: Vineri, 13 Martie 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc foarte mult pentru aceasta clarificare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apel ? leemarta leemarta Buna ziua, am primit o condamnare de 6 luni cu suspendare, de care sunt multumit (mai putin de atat nu am cum sa primesc), dar avocatul zice ca ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Apel inculpat - situatie mai grea sau nu xxxmimimi xxxmimimi buna seara sunt interesat sa stiu daca in apelul inculpatului, in cazul in care nu este recurs facut de procuror pentru respectivul inculpat- se poate motiva ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa in apel gmg81 gmg81 la apel se poate da o pedeapsa mai mare, mai mica sau ramane aceeasi? mulumesc (vezi toată discuția)