Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa in apel
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa in apel

la apel se poate da o pedeapsa mai mare, mai mica sau ramane aceeasi? mulumesc
Depinde cine a facut apelul. Daca este apelul Parchetului se poate aplica o pedeapsa mai mare.
In schimb, daca este apelul inculpatului, nu.
Da, depinde cate apeluri sunt.
Daca au declarat apel toti inculpatii se poate intampla orice.
Se poate insa sa ramana si hotararea primei instante neschimbata.
1.In situatie in care doar inculpatul formuleaza apel, solutia instantei poate fi:
-admite apelul, desfiinteza sentinta in parte, in latura penala, reindividualizeza pedeapsa aplicata si reduce pedeapsa aplicata .
-respinge apelul ca nefondat si prin urmare pedeapsa aplicata de instanta de fond ramane aceeasi.
Principiul in cazul de mai sus, este acela potrivit caruia, instanta nu poate agrava situatia in propria cale de atac- art .372 al.1 c.proc.pen.
Instanţa de apel, soluţionând cauza, nu poate crea o situaţie mai grea pentru cel care a declarat apel.

2. In situatia in care declara apel si parchetul insa in favoarea inculpatului sunt aplicabile disp.art 372 al. 2 si anume:
De asemenea, în apelul declarat de procuror în favoarea unei părţi, instanţa de apel nu poate agrava situaţia acesteia.

3.In situatia in care declara apel si parchetul ,insa in defavoarea inculpatului , atunci exista posibilitatea ca instanta sa:
-sa respinga apelul declarat de inculpat si
-sa admita apelul parchetului, sa desfiinteze sentinta in parte, in latura penala si sa majoreze pedeapsa aplicata initial de instanta de fond,
sau
-sa admita apelul declarat de inculpat si
-sa respinga apelul parchetului,
sau
sa respinga ambele apeluri.