avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal

daca am un salariat in fara plata 20 de zile trebuie sa depun revisal?
Cel mai recent răspuns: voicusimona , utilizator 23:33, 14 Martie 2015
Daca are contractul suspendat, da, trebuie transmis "revisal".
In principiu , depinde de decizia angajatorului ... Codul Muncii nu prevede obligativitatea suspendarii c.i.m. in aceasta situatia... art.54 C.mun. dispune ca, contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.

Daca angajatorul dispune suspendarea c.i.m. in cazul CFP , atunci acestea se opereaza in REVISAL.

Insa pentru a evita eventualele divergente cu inspectorii ITM , este mai bine sa operati CFP in Revisal.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor urgent!! transmitere act aditional fara semnatura salariatului Didina0 Didina0 Buna ziua, sunt intr-o situatie in care nu stiu cum se procedeaza si anume: la inceputul lunii februarie us-au emis acte aditionale privind micsorarea ... (vezi toată discuția)
Suspendare contract pentru cfs suciugeorgeta suciugeorgeta Daca am cerere pentru CFS din partea salariatului pe o perioada de 7 zile sau 20 zile....trebuie sa fac decizie de suspendare a contractului si sa o transmit ... (vezi toată discuția)
Concediul fara plata se opereaza in revisal? coraliana coraliana Doresc sa stiu daca concediul fara plata acordat salariatilor se opereaza in Revisal. Mentionez ca se acorda 15 zile/luna concediu fara plata prin ... (vezi toată discuția)