Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal

daca am un salariat in fara plata 20 de zile trebuie sa depun revisal?
Daca are contractul suspendat, da, trebuie transmis "revisal".
In principiu , depinde de decizia angajatorului ... Codul Muncii nu prevede obligativitatea suspendarii c.i.m. in aceasta situatia... art.54 C.mun. dispune ca, contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.

Daca angajatorul dispune suspendarea c.i.m. in cazul CFP , atunci acestea se opereaza in REVISAL.

Insa pentru a evita eventualele divergente cu inspectorii ITM , este mai bine sa operati CFP in Revisal.
multumesc