Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ADEVERINTA DE MATERNITATE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ADEVERINTA DE MATERNITATE

Cine ma poate lamuri cu ce data trebuie eliberata (sau se elibereaza conform legii) adeverinta de maternitate pentru serviciu de catre medicul ginecolog?
De la data constatarii sarcinii sau de la data cand fatul devine viabil?
Si unde este stipulat in lege acest lucru? unde trebuie sa caut informatia?

Multumesc pentru ajutor!
Conform Legii 202/2002
Adeverinta se elibereaza la data constatarii sarcinii de catre medicul ginecolog...

Legea romaneasca interzice orice fel de discriminare la locul de munca:Se interzice unui angajator sa concedieze o femeie pe perioada graviditatii, a concediului de maternitate, prenatal sau de boala sau pe o perioada care va fi stabilita de legislatia nationala, urmatoare intoarcerii sale din concediu, cu exceptia cazurilor care nu au legatura cu graviditatea, nasterea copilului si consecintele acesteia si alaptarea.. Trebuie sa stii de la bun inceput ca ai dreptul la un program de munca mai lejer, in cazul in care medicul tau iti elibereaza un certificat in care solicita acest lucru pentru sanatatea ta si a bebelusului pe care il porti in burta. Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa-ti anunti seful in scris ca esti insarcinata pentru a putea beneficia de toate drepturile pe care ti le acorda legea romaneasca. El este obligat sa pastreze confidentialitatea si sa dea curs cererilor tale de imbunatatire a conditiilor de munca. Pe timpul sarcinii ai dreptul la un program de lucru mai scurt si nu trebuie sa-ti faci probleme daca medicul tau te-a chemat la consultatie in timpul orelor de munca. Legea prevede ca toate aceste absente motivate cu adeverinta medicala sa fie platite de catre angajatorul tau.
Multumesc frumos!
daniela vorovenci a scris:

Conform Legii 202/2002
Adeverinta se elibereaza la data constatarii sarcinii de catre medicul ginecolog...

Legea romaneasca interzice orice fel de discriminare la locul de munca:Se interzice unui angajator sa concedieze o femeie pe perioada graviditatii, a concediului de maternitate, prenatal sau de boala sau pe o perioada care va fi stabilita de legislatia nationala, urmatoare intoarcerii sale din concediu, cu exceptia cazurilor care nu au legatura cu graviditatea, nasterea copilului si consecintele acesteia si alaptarea.. Trebuie sa stii de la bun inceput ca ai dreptul la un program de munca mai lejer, in cazul in care medicul tau iti elibereaza un certificat in care solicita acest lucru pentru sanatatea ta si a bebelusului pe care il porti in burta. Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa-ti anunti seful in scris ca esti insarcinata pentru a putea beneficia de toate drepturile pe care ti le acorda legea romaneasca. El este obligat sa pastreze confidentialitatea si sa dea curs cererilor tale de imbunatatire a conditiilor de munca. Pe timpul sarcinii ai dreptul la un program de lucru mai scurt si nu trebuie sa-ti faci probleme daca medicul tau te-a chemat la consultatie in timpul orelor de munca. Legea prevede ca toate aceste absente motivate cu adeverinta medicala sa fie platite de catre angajatorul tau.

Ati putea sa-mi indicati si mie articolul din Legea 202/2002 unde este prevazut ca adeverinta se elibereaza de la data constatarii sarcinii? Eu am citit si nu am reusit sa gasesc!
Multumesc!
Legea 96/2003 nu prevede explicit sau altfel data la care trebuie eliberata aceasta adeverinta.
Art. 2 lit c) salariata gravidă este femeia care anunţă în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate şi anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste această stare;
Art. 3. - (1) Salariatele prevăzute la art. 2 lit. c)-e) au obligaţia de a se prezenta la medicul de familie pentru eliberarea unui document medical care să le ateste starea.
(2) În cazul în care salariatele nu îndeplinesc obligaţia prevăzută la alin. (1) şi nu informează în scris angajatorul despre starea lor, acesta este exonerat de obligaţiile sale prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă, cu excepţia celor prevăzute la art. 5, 6, 18, 23 şi 25.
Sunteti sigur(a) ca este vorba despre Legea 96/2003? Acolo este vorba despre statutul cadru al unitatii administrativ-teritoriale!