Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Avertisment viteza luat pe nedrept
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Avertisment viteza luat pe nedrept

Este ora 3 fara 20 noaptea si eu nu pot dormi. De ce? De nervi. Ce s-a intamplat in urma cu cateva ore: eu circulam regulamentar(50/h) pe o strada din Timisoara. Nu era trafic, eu eram pe banda 1. Din spate vine tare o masina, o astept sa treaca, ca sa ma bag in spatele ei pt a vira stanga la semafor(sa nu-i tai calea)
Un politist sare in mijlocul drumului, cel din fata mea incetineste si agentul ii face semn sa continue drumul si mie sa opresc. Ii prezint documentele, imi zice ca am itp-ul expirat(il cred pe cuvant) si ca..am depasit viteza legala! Il intreb cat aveam, gandindu-ma ca aveam 53-54 si el imi zice 85. Deci l-a luat radarul pe ala de pe banda a doua si m-a bagat pe mine in probleme. i-am zis sa se uite atent la inregistrare, a zis ca s-a uitat de cateva ori si tot asa reiese. Pana la urma m-am ales cu o amenda de 400 si ceva de ron pt itp(pe care o voi plati maine) si un avertisment pentru viteza. Intrebarea mea e: pot contesta avertismentul? Am vreo sansa sa se uite cineva pe filmarea aia si sa-mi dea dreptate? Pot cere in vreun fel sanctionarea agentilor? Chiar daca avertismentul nu e amenda, eu nu pot sta linistit stiind ca am dreptate si ca politia romana face "ce vrea muschii ei". Multumesc!
Puteti face plangere contraventionala si sa anuleze avertismentul.
Ca sa faceti ceva impotriva agentului, trebuie sa dovediti intentia in oprirea dvs abuziva, ceea ce este f greu de probat.
Multumesc. Am platit amenda pt itp expirat si am lasat-o balta cu avertismentul. Maine este pt a treia oara cand ma duc pt a redobandi talonul(desi am facut itp-ul la rar),pt ca este acolo la ghiseu un zeflemist care de fiecare data imi mai zice de cate un act ce trebuie sa i-l prezint. In situatii din astea, dpdv legal ce se face? Sa vorbesc cu superiorul lui? Nu am timp sa ma duc de 10 ori sa-si bata joc de mine. Politia romana e in slujba cetateanului si eu sunt un om normal, care nu a omorat pe nimeni. Cu toate astea am senzatia ca toti(majoritatea) politistii au un comportament abuziv