Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... certificat vs sentinta executorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

certificat vs sentinta executorie

Vreu sa stiu daca un Certificat eliberat de catre Tribunal si semnat de catre un grefier poate inlocui o sentinta civila pronunţată de Tribunalul care este executorie ( fiind vorba de un litigiu de munca). Salariatul nu a asteptat Sentinta si a scos de la tribunal un certificat cu care isi cere drepturile.
Multumesc.
Executarea silita se face numai in baza existentei unui titlu executoriu .

Art. 632 C.proc.civ. - Temeiul executării silite
(1) Executarea silită se poate efectua numai în temeiul unui titlu executoriu.

(2) Constituie titluri executorii hotărârile executorii, hotărârile definitive, precum şi orice alte hotărâri sau înscrisuri care, potrivit legii, pot fi puse în executare.

Prin urmare, consider ca in baza unui certificat de grefa nu se poate efectua o executare.
E vorba despre reintegrarea in munca in baza acestui certificat de grefa. E in regula sa decidem reintegrarea in munca doar in baza acestui certificat.Inca nu a fost eliberata sentinta .
Nu conteaza ca este pentru reintegrare. Punerea in executare, in opinia mea , trebuie sa se faca in baza hotararii judecatoresti.

Angajatorul decide daca pune in executare solutia instantei in baza certificatului de grefa.