Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenirea angajatului asupra cererii de demisiei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenirea angajatului asupra cererii de demisiei

O lacuna a codului muncii este aceea ca nu este stipulat si dreptul persoanei ca si-a dat demisia de a reveni asupra acesteia,neexistand nicio stipulare expresa in acest sens.Aceasta situatie este de natura de a incalca vointa si dreptul de dispozitie al angajatului.Demisia ca act juridic unilateral are,din nefericire,un caracter irevocabil.In literatura de specialitate s-a precizat expres ca retragerea demisiei este inadmisibila,daca unitatea nu este de acord.(I.T.Stefanescu(M.Volonciu,V.Ghimes-2001-p.121).Aceiasi autori considera ca retragerea demisiei este posibila,atata timp cat demisia insasi nu a ajuns la cunostinta angajatorului.
In deplina armonie cu prevederile europene si cu legislatia adoptata de OIM dreptul de a demisiona nu poate face obiectul unei renuntari din partea salariatului si nici nu poate fi ingradit de angajator,chiar daca s-ar obtine acordul salariatului pentru o forma de limitare a acestui drept.Pe de alta parte,demisia reprezinta un act unilateral la dispozitia exclusiva a angajatului ,care poate opera oricand doreste.Singura limitare adusa dreptului de a apela la demisie este perioada de preaviz.Toata aceasta teorie reprezinta punctul de vedere al specialistilor in domeniu.Ca opinie,personala consider ca daca demisia este un act unilateral de vointa al angajatului,luat in seama de angajator la incheierea raporturilor de munca si renuntarea la aceasta ar avea aceiasi insemnatate,de act unilateral de vointa.Mai mult,daca de exemplu,angajatului i s-ar acorda prin lege un termen precis de 24-48 de ore pentru a avea posibilitatea sa renunte la demisie,nici acesta,dar nici angajatorul nu ar avea de suferit,dandu-se totodata posibilitatea angajatului sa renunte la un act facut sub impulsul unor anume stari sufletesti , ca urmare a unei gandiri superficiale sau in unele situatii care nu ii pot fi imputabile
Literatura de specialitate a fost contrazisa de practica judecatoreasca, pe care, daca imi dati un ragaz de cateva zile, o sa v-o pun la dispozitie.

Astfel, prin hotarari judecatoresti definitive si irevocabile, instantele au statuat ca, daca cel care a demisionat continua programul de lucru obisnuit dupa expirarea preavizului, actul de demisie, practic, nu a existat.

Hotararile judecatoresti sunt ceva mai vechi, se refera la consilierii juridici si instantele au apreciat ca acordul angajatorului nu are relevanta avand in vedere tocmai faptul ca demisia este un act unilateral al angajatului.

De altfel, la inceputul acestui an m-am aflat tocmai in aceasta situatie: mi-am dat demisia pentru ca angajatorul nu vroia sa-mi aprobe suspendarea temporara din functia publica. Dupa demisie a fost emisa si decizia de suspendare iar eu am revenit, in scris, asupra demisiei.

Deci, se poate, cu conditia sa stie si angajatorul ca, in opinia instantelor, acordul lui nu are relevanta atunci cand este vorba despre demisie. :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea a scris:

Literatura de specialitate a fost contrazisa de practica judecatoreasca, pe care, daca imi dati un ragaz de cateva zile, o sa v-o pun la dispozitie.

Astfel, prin hotarari judecatoresti definitive si irevocabile, instantele au statuat ca, daca cel care a demisionat continua programul de lucru obisnuit dupa expirarea preavizului, actul de demisie, practic, nu a existat.

Hotararile judecatoresti sunt ceva mai vechi, se refera la consilierii juridici si instantele au apreciat ca acordul angajatorului nu are relevanta avand in vedere tocmai faptul ca demisia este un act unilateral al angajatului.

De altfel, la inceputul acestui an m-am aflat tocmai in aceasta situatie: mi-am dat demisia pentru ca angajatorul nu vroia sa-mi aprobe suspendarea temporara din functia publica. Dupa demisie a fost emisa si decizia de suspendare iar eu am revenit, in scris, asupra demisiei.

Deci, se poate, cu conditia sa stie si angajatorul ca, in opinia instantelor, acordul lui nu are relevanta atunci cand este vorba despre demisie. :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Deci daca exista o practica judiciara,aceasta nu ar trebui transpusa in lege,tocmai pentru a sti si angajatorul ca exista stipulari exprese si imperative in acest sens ?
Aveti dreptate, ar fi trebuit sa existe si prevederi exprese in Codul muncii. Pe de o parte, avem opiniile exprimate in literatura de specialitate si, pe de alta parte, practica instantelor judecatoresti care, desi nu este izvor de drept in sistemul nostru, contrazice aceste opinii.

Solutia ar putea fi sesizarea Procurorului General al Romaniei, daca ar exista si hotarari judecatoresti care le contrazic pe cele la care am facut eu referire, deci daca ar exista o practica neunitara a instantelor.

Sincera sa fiu, nu am cunostinta de existenta unor hotarari judecatoresti in acord cu opiniile exprimate in literatura de specialitate in legatura cu caracterul irevocabil al demisiei. Dar o sa caut!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
In sensul ca, manifestarea de vointa a salariatului cu privire la incetarea, din initiativa sa, a c.i.m., este irevocabila, retractarea ei nefiind posibila decat cu acordul expres sau tacit al angajatorului , a se vedea : Tribunalul Sprem, s.civ., dec.nr.2017/1983, in Revista Romana de Drept nr.771984 si dec.nr.1286/1989, in Dreptul nr.3/1990.