Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere plata anticipata CAS, desi e oprit ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere plata anticipata CAS, desi e oprit la sursa

Am primit de la ANAF o decizie de impunere anticipata pe 2015, pentru CAS (scrie pe ea 260), dar CASS si CAS mi se opreste la sursa, la firma unde am un contract de cesiune a drepturilor de autor. Alt contract nu mai am, nici carte de munca.

Primul termen de plata trimestriala anticipata a fost pe 25 martie, dilema mea este urmatoarea: daca CAS mi se opreste la sursa, de ce trebuie sa mai platesc eu inca o data? Am depus o adeverinta la administratia fiscala cum ca CAS si CASS mi se opresc la sursa si mi s-a spus ca tot trebuie sa platesc prima transa trimestriala.

E normal, e o procedura standard?
contestati decizia si dovediti cele sustinute