Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deces mandant, procura notariala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deces mandant, procura notariala

se poate reiinoi procura notariala in cazul in care mandantul a decedat?
În cazul decesului mandantului, procura îşi încetează de drept efectul, dar moştenitorii acestuia pot confirma procura, caz în care mandatarul poate aduce la îndeplinire mandatul încredinţat sau o pot revoca, moment în care mandatul persoanei împuternicite încetează. În cazul în care mandatarul depăşeşte limitele mandatului acordat, persoana care l-a împuternicit poate confirma actele întreprinse de acesta sau poate cere desfiinţarea lor pe cale juridică.