Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Folosirea numelui abuziv
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Folosirea numelui abuziv

sotia a parasit domiciliul(habar n-am unde e)...as putea deschide o actiune in instanta cu motivul:folosirea abuziva(fara acordul meu de a mai purta numele de familie)?mentionez ca nu sunt in divort(inca)
Din moment ce nu sunteti inca divortati in ce mod foloseste abuziv numele? Casatoria nu a fost desfacuta si prin urmare poarta numele in mod legal.
Numai dupa pronuntarea divortului si in cazul in care nu sunteti de acord cu patrarea numelui va fi obligata sa revina la numele purtat anterior casatoriei.
Va fi obligata la schimbarea numelui numai dupa dupa un termen de 15 zile de la ramanerea definitiva a hotararii de divort, bineinteles daca prin hotararea de divort se va dispune revenirea la numele avut anterior casatoriei.
Art. 19. -Oug.97/2005 mod. si compl.
(1) Serviciile publice comunitare de evidenta a persoanelor elibereaza un nou act de identitate in urmatoarele cazuri:
a) la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmeaza a fi preschimbat;
b) daca s-a modificat numele sau prenumele titularului, data ori locul nasterii, iar in cazul titularului unei carti electronice de identitate, si prenumele parintilor;
c) in cazul schimbarii domiciliului;
d) in cazul schimbarii denumirii sau rangului localitatilor si strazilor, al renumerotarii imobilelor sau rearondarii acestora, al infiintarii localitatilor sau strazilor;
e) in cazul atribuirii unui nou C.N.P.;
f) in cazul deteriorarii actului de identitate;
g) in cazul pierderii, furtului sau distrugerii actului de identitate;
h) cand fotografia din actul de identitate nu mai corespunde cu fizionomia titularului;
i) in cazul schimbarii sexului;
j) in cazul anularii;
k) pentru preschimbarea actelor de identitate care nu se mai emit, dar sunt valabile
(2) Titularul sau reprezentantul legal al acestuia este obligat sa solicite eliberarea unui nou act de identitate, in conditiile art. 15 si 16, dupa cum urmeaza:
a) cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, in situatia prevazuta la alin. (1) lit. a);
b) in termen de 15 zile de la producerea uneia dintre situatiile prevazute la alin. (1) lit. b)-j);
c) oricand, in situatia prevazuta la alin. (1) lit. k)
(3) Actul de identitate valabil ramane in posesia titularului pana la data inmanarii noului document.”
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
casatoria se poate desface in fapt(cazul meu)...si de drept(divort)....si daca nu divorteaza pana cand moare....foloseste numele meu....?
Putem vorbi de o despartire in fapt si nu de o desfacere a casatoriei in fapt.
Da, daca nu veti divorta, evident va purta in continuare numele dvs.
Nu sunteti obligat sa lasati lucrurile la latitudinea sotiei, puteti sa cereti si dvs divortul.
Dati prea mare importanta numelui.. si daca ar ramane sa il poarte dupa divort, nu va aduce niciun prejudiciu.