avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare i.i.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare i.i.

Actele pentru infiintarea unei i.i. se intocmesc numai in localitatea (judetul) de domiciliu?
Cum se procedeaza in cazul in care se vrea ca sediul social sa fie in alt judet decat cel de domiciliu.
multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:58, 20 Aprilie 2015
Cererea de inregistrare in registrul comertului si de autorizare a functionarii se depune la registrul comertului de pe langa tribunalul din judetul in care solicitantul isi stabileste sediul profesional.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare pfa anca_g anca_g Buna ziua! Va rog sa-mi dati un raspuns la urmatoarea intrebare, daca se poate. Pot sa-mi infiintez PFA in orasul in care am domiciliul stabil ... (vezi toată discuția)
Pfa cu sediu social in alt judet fata de cel de domiciliu davidw davidw Buna ziua, Intentionez sa-mi infiintez o PFA in sistem real. Locuiesc in Craiova, dar vreau ca sediul social sa il declar la o adresa din ... (vezi toată discuția)
Vreau sa deschid un pfa Radu Denisa Radu Denisa Buna ziua, Am o situatie: vreau sa deschid un PFA care sa fie inregistrat la Registrul Comertului din Sibiu, insa ca si act de proprietate as vrea sa folosesc ... (vezi toată discuția)