Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general situatii financiare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

situatii financiare

Va rog frumos sa-mi spune-ti care este termenul de depunere a situatiilor financiare la 31.12.2008, la ORC,a unui SRL.
Termenele sunt:
- societăţile comerciale - 150 de zile de la încheierea exerciţiilor financiare (adică 29.05.2009)
- societăţile cooperatiste, asociaţiile fără scop patrimonial si celelalte persoane juridice - 120 de zile de la încheierea exerciţiilor financiare (adică 29.04.2009)
- societăţile înfiinţate in anul 2008, dar care nu au avut activitate, trebuie sa depuna o declaraţie in acest sens in termen de 60 de zile de la încheierea exerciţiilor financiare
Art. 201 din legea 31/1990 rep :

(1) Situatiile financiare vor fi intocmite dupa normele prevazute pentru societatea pe actiuni. In urma aprobarii lor de catre adunarea generala a asociatilor, administratorii vor depune la registrul comertului, in termen de 15 zile de la data adunarii generale, copii ale situatiilor financiare anuale, in conformitate cu prevederile Legii contabilitatii nr. 82/1991, republicata, spre a fi publicate in conformitate cu art. 185.

Va pot spune ca cel putin la noi, la Cta , termenul nu e strict .

Magda Staicu, Consultant fiscal
Acum zic eu : n-am inteles intrebarea !:wassat:
Buna
La reg com eu am depus sapt trecuta un bilant de sf an pentru 2007 si l-au primit.Banuiesc eu ca cel putin pana la sfarsitul anului 2009 primesc bilanturi aferente anului 2008.Eu v-am spus de cazul meu nu stiu ce implica acesta depunere tarzie in fata organelor de control sau daca acestea verifica data la care au fost depuse la reg com.B-)
amenda nu se aplica la depunerea situatiilor financiare pt.ca nu intra in atributiile ORC-ului sa dea amenzi.amenzile le aplica Garda Financiara in eventualitaea unui control pe aceasta tema.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil