avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general situatii financiare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

situatii financiare

Va rog frumos sa-mi spune-ti care este termenul de depunere a situatiilor financiare la 31.12.2008, la ORC,a unui SRL.
Cel mai recent răspuns: teleptean , utilizator 13:32, 10 Februarie 2010
Termenele sunt:
- societăţile comerciale - 150 de zile de la încheierea exerciţiilor financiare (adică 29.05.2009)
- societăţile cooperatiste, asociaţiile fără scop patrimonial si celelalte persoane juridice - 120 de zile de la încheierea exerciţiilor financiare (adică 29.04.2009)
- societăţile înfiinţate in anul 2008, dar care nu au avut activitate, trebuie sa depuna o declaraţie in acest sens in termen de 60 de zile de la încheierea exerciţiilor financiare
Art. 201 din legea 31/1990 rep :

(1) Situatiile financiare vor fi intocmite dupa normele prevazute pentru societatea pe actiuni. In urma aprobarii lor de catre adunarea generala a asociatilor, administratorii vor depune la registrul comertului, in termen de 15 zile de la data adunarii generale, copii ale situatiilor financiare anuale, in conformitate cu prevederile Legii contabilitatii nr. 82/1991, republicata, spre a fi publicate in conformitate cu art. 185.

Va pot spune ca cel putin la noi, la Cta , termenul nu e strict .

Ultima modificare: Joi, 25 Iunie 2009
Magda Staicu, Consultant fiscal
Acum zic eu : n-am inteles intrebarea !:wassat:
Buna
La reg com eu am depus sapt trecuta un bilant de sf an pentru 2007 si l-au primit.Banuiesc eu ca cel putin pana la sfarsitul anului 2009 primesc bilanturi aferente anului 2008.Eu v-am spus de cazul meu nu stiu ce implica acesta depunere tarzie in fata organelor de control sau daca acestea verifica data la care au fost depuse la reg com.B-)
amenda nu se aplica la depunerea situatiilor financiare pt.ca nu intra in atributiile ORC-ului sa dea amenzi.amenzile le aplica Garda Financiara in eventualitaea unui control pe aceasta tema.
Ultima modificare: Vineri, 26 Iunie 2009
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil

Alte discuții în legătură

Bilant 2009 emi69aki emi69aki Este adevarat ca anul acesta situatile financiare pentru 31.12.2009 pentru firme nu se mai depun la administratii financiare ci direct la Registrul Comertului? ... (vezi toată discuția)
Termen bilant rodia rodia S-a modificat termenul de depunere a bilantului pt.2009? Nu este de 150 zile de la incheierea ex.fin.(pt.un SRL).? Am auzit niste zvonuri cum ca s-ar fi ... (vezi toată discuția)
Exercitiul financiar aartist aartist Buna-ziua SRL infiintata in 2007, si-a inceput activitatea in 01.05.2008. Pentru depunerea situatiillor financiare pentru anul 2008, exercitiul financiar ... (vezi toată discuția)