Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Abuz in impunerea cuantumului chiriei si a clauzelor ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Abuz in impunerea cuantumului chiriei si a clauzelor - contract de inchiriere suprafete comune destinat reclamei - incheiat intre Asociatia de Proprietari si S.R.L. cu sediul in bloc

Buna ziua,

Sunt proprietarul unui apartament la parterul unui bloc parte dintr-o asociatie de proprietari.
Jumatate din apartament este locuita de catre mine iar cealalta jumatate este destinata unui srl. propriu cu activitate de tip office unde sunt administrator.

Srl-ul functioneaza de mai bine de opt ani, pe parcursul carora a obtinut dreptul legal de a amplasa o reclama luminoasa ancorata pe fatada blocului, deasupra ferestrelor apartamentului al carui sunt proprietar.

La momentul respectiv (in urma cu mai bine de sase ani), s-a obtinut:
1. Acordul locatarilor direct afectati.
2. Acordul Asociatiei de Locatari care, la acea vreme, nu si-a manifestat nici o doleanta de ordin material.
3. S-au obtinut certificat de urbanism si autorizatie de constructie de la primaria de sector.
4. Se plateste la Taxe si Impozite taxa de afisaj si publicitate pentru reclame afisate in locuri publice.

In urma cu cativa ani, Asociatia de Locatari s-a transformat in Asociatie de Proprietari cu o conducere diferita, care a impus srl-ului incheierea unui contract de inchiriere intre srl si Asociatia de Proprietari prin care firma plateste Asociatiei o suma de bani lunara (chirie) pentru suprafata inchiriata.

Acest contract prevede clauze in favoarea Asociatiei si clauze in favoarea Beneficiarului si s-a tot reinoit automat in ultimii ani, doar suma chiriei modificandu-se cu acordul partilor.

Mai nou, au intervenit unele schimbari in identitatea persoanelor din conducerea Asociatiei si in urma cu cateva zile au adus la sediul firmei un nou contract spre a fi semnat.

Noul contract prevazut de catre ei, adica de catre Asociatie nu este acelasi cu cel agreat anterior, ci contine numai clauze favorabile Asociatiei dar nu prevede si drepturile firmei (negociate si stipulate in contractul anterior care se doreste a fi reinoit).

Mai mult, suprafata totala inchiriata in contractul propus de ei este acum micsorata si suma lunara perceputa se pretinde a fi majorata cu peste +100%.

Am incercat sa port o convorbire telefonica cu presedintele asociatiei insa el mi-a raspuns pe un ton
agresiv si m-a "pus la punct" motivandu-mi urmatoarele:
a) cuantumul chiriei a fost stabilita in adunarea Asociatiei de proprietari care a avut loc in urma cu patru luni.
b) clauzele, termenele si modelul contractului de inchiriere s-au stabilit in sedinta comitetului de bloc.

Nota bene; conform legii 230, deciziile Adunarii Generale si a hotararilor Comitetului Executiv se afiseaza la avizier in termen de ? zile de la data adoptarii - ceea ce ei nu au facut /nu fac. Nici nu am indraznit sa-i spun domnului care era vadit deranjat ca-i cer socoteala.
In fine, conversatia telefonica s-a incheiat in mod neproductiv pentru ambele parti.

Din cate imi amintesc, am citit undeva ca termenele unui contract se negociaza de catre parti, (nu se impun).

Asi avea urmatoarele chestiuni pe care le-asi dori a fi clarificate ;
5. are dreptul Asociatia sa impuna termenii, clauzele si formatul contractului si daca da, care este baza legala?
6. are dreptul Asociatia sa impuna cuantumul chiriei per metru patrat si daca da, care este baza legala?
7. ce consecinte ar suporta srl.-ul in cazul ca hotarasc sa nu dau curs reinoirii contractului abuziv propus de ei?
8. ce consecinte legale ar putea sa suporte Asociatia in cazul ca vor decide sa afecteaze interesele de publicitate ale firmei prin demontarea reclamei de pe fatada blocului?

De mentionat ca, contractul in vigoare (si care Asociatia doreste sa-l modifice si sa-l reinoiasca) contine si o clauza care prevede ca reclama poate fi desfintata numai in baza unei hotarari judecatoresti ramase definitive.
Aceasta clauza nu se doreste de catre Asociatie a fi pastrata, dar in locul ei au introdus o clauza care da dreptul Asociatiei sa dezafecteze reclama in urma hotararii comitetului de bloc.

Va multumesc anticipat pentru opiniile si sfaturile dumneavoastra.

10314, utilizator
10314 a scris:

Asi avea urmatoarele chestiuni pe care le-asi dori a fi clarificate ;
5. are dreptul Asociatia sa impuna termenii, clauzele si formatul contractului si daca da, care este baza legala?
6. are dreptul Asociatia sa impuna cuantumul chiriei per metru patrat si daca da, care este baza legala?
7. ce consecinte ar suporta srl.-ul in cazul ca hotarasc sa nu dau curs reinoirii contractului abuziv propus de ei?
8. ce consecinte legale ar putea sa suporte Asociatia in cazul ca vor decide sa afecteaze interesele de publicitate ale firmei prin demontarea reclamei de pe fatada blocului?

De mentionat ca, contractul in vigoare (si care Asociatia doreste sa-l modifice si sa-l reinoiasca) contine si o clauza care prevede ca reclama poate fi desfintata numai in baza unei hotarari judecatoresti ramase definitive.
Aceasta clauza nu se doreste de catre Asociatie a fi pastrata, dar in locul ei au introdus o clauza care da dreptul Asociatiei sa dezafecteze reclama in urma hotararii comitetului de bloc.

Va multumesc anticipat pentru opiniile si sfaturile dumneavoastra.

5. Asociatia nu poate impune alte clauze, ci poayte propune si negocia cu dv alte clauze. Se poate cere si incerca orice , dar dv negociati si in final incheiati o conventie care sa satisfaca ambele parti.
6. Cuantumul chiriei se negociaza de parti , nu se impune. Dar daca nu va intelegeti e posibil sa se rezilieze contractul de catre oricare dintre parti.
7. Consecinta neprelungirii sau semnarii altui contract ( nu abuziv, ci acceptat de ambele parti ) poate fi incetarea dreptului societatii de a mai amplasa firma pe fatada blocului si neincasarea sumei aferente de catre asociatie.
8. Aveti posibilitatea sa actionati in instanta asociatia in cazul in care v-ar demonta reclama, cum dealtfel si asociatia poate sa va actioneze in instanta pentru a va obliga sa demontati reclama.

Intelegerea partilor este cel mai bun lucru atat pentru dv cat si pentru asociatie.
~ Conținut șters la cerere ~
am o nelamurire..daca de la balcon sau zona de perete al apartamentului meu,,cade tencuiala..vinovat sunt eu..nu asociatia.Daca vreau sa pun o reclama pe peretele "meu" acesta apartine asociatiei..Cand sunt proprietar ..si cand nu?
jurist Clement a scris:

Acuma cel mai indicat lucru va este urmatorul:
- contactati serviciile unui avocat apropiat dv,si renegociati-va contractul in temeiul legii asociatiei de proprietari(republicata si modificata-2008),ca singur va pierdeti in....acte !Acolo sunt pe terenul dansilor,la ei acasa !
Succes !
:thumbdown::magic::slap:

D-le consilier poate mi-a scapat mie acest aspect si va rog sa ma lamuriti. Cand a fost republicata si modificata legea asociatiilor de proprietari in 2008 cum spuneti dv ? Eu stiu de legea 230/2007 si normele de aplicare si nu am auzit sa fi fost modificata si republicata. Va rog !
adriantot a scris:

5. Asociatia nu poate impune alte clauze, ci poayte propune si negocia cu dv alte clauze. Se poate cere si incerca orice , dar dv negociati si in final incheiati o conventie care sa satisfaca ambele parti.
6. Cuantumul chiriei se negociaza de parti , nu se impune. Dar daca nu va intelegeti e posibil sa se rezilieze contractul de catre oricare dintre parti.
7. Consecinta neprelungirii sau semnarii altui contract ( nu abuziv, ci acceptat de ambele parti ) poate fi incetarea dreptului societatii de a mai amplasa firma pe fatada blocului si neincasarea sumei aferente de catre asociatie.
8. Aveti posibilitatea sa actionati in instanta asociatia in cazul in care v-ar demonta reclama, cum dealtfel si asociatia poate sa va actioneze in instanta pentru a va obliga sa demontati reclama.

Intelegerea partilor este cel mai bun lucru atat pentru dv cat si pentru asociatie.

Multumesc pentru raspuns.
Contractul actual inca mai este valabil pana in luna octombrie 2009 - desi noua conducere a Asociatiei pretinde ca nu ar fi un Contract valabil pe motiv ca presedintele anterior nu a trecut acel contract prin Comitetul Executiv la ora respectiva.
Cum in contractul original exista o clauza care stipuleaza ca acesta [contractul] se reinoieste anual automat daca partile nu convin altfel, presedintele anterior probabil ca nu s-a simptit obligat sa supuna votului CE reinoirea sa la momentul respectiv, adica anul trecut.
Se pare ca noua conducere a Asociatiei insista sa creeze dificultati presedintelui anterior precum si entitatilor cu care dansul a stabilit acorduri.

Oricum, care ar fi demersurile legale necesare pentru rezilierea Contractului? (si din pct. nostru de vedere si din pct. de vedere al Asociatiei).
Aceasta problema devine una obositoare, nu prea sunt bani de cheltuit in plus la ora actuala. Mai mult reclama nici nu se vede bine - fiind obstructionata de vegetatie inalta si numeroasa aflata in fata ei.

Ma gandeam sa fac o alta reclama luminoasa pe care sa o dispun pe toata suprafata ferestrelor unei camere.
Asi avea oaresice obligatii catre Asociatie sau Fisc daca imi voi bloca ferestrele apartamentului proprietate personala? :)

10314, utilizator