avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 186 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Modificare salariu in cursul lunii, in stat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Modificare salariu in cursul lunii, in stat

Buna ziua,

Am 2 situatii pe care nu stiu cum sa le introduc in stat sa apara cu modificarile de la data la care au fost operate si transmise la itm.

1. o modificare de norma si de salariu de la 8h la 4h in cursul lunii (data 07.04.15)

2. o modificare de salariu din 17.04.2015.

Contabila mi-a spus ca aceste operatii se fac doar cu data de 1, ele au fost facute asa cum am exemplificat.
Cum se introduc in contabilitate aceste modificari? Programul SAGA nu permite operarea lor pt ca nu au fost facute cu data de 01.

Multumesc,
Diana
Ultima modificare: Miercuri, 6 Mai 2015
alexandradian_a@yahoo.com, utilizator
Cel mai recent răspuns: alexandradian_a@yahoo.com , utilizator 13:26, 6 Mai 2015
Problema dumneavoastră este una tehnică, a sistemului informatic, asta înțeleg.

În funcție de programul contabil folosit, există posibilitatea să introduceți pentru salariatul respectiv un nou câmp pentru un nou loc de muncă, incepănd cu data majorării salariului.
Astfel programul va calcula in statul de plată- un salariu pentru primul loc de muncă, corespunzător orelor lucrate până la modificarea locului de muncă și diferența pentru cel de al doilea loc de muncă, corespunzător orelor lucrate pe noul salariu.

Dacă nu vă descurcați vă recomand să vă adresați firmei care a vândut programul de contabilitate, sigur au ei o astfel de soluție tehnică.

Succes!
Am mai cautat raspunsuri in spete de genul asta si am aflat ca se determina media zilnica a sal de incadrare vechi, se inmulteste cu nr de zile pt care a avut sal respectiv si se aduna cu media sal nou.
Se modifica in Fisiere - salariati si in statul pe luna aprilie cu suma celor 2.

Acum a ramas problema cu D112. Contabila mi-a spus ca nu poate modifica. Cum se completeaza in D112?

PS: pt media zilnica, sal brut se imparte la 30 zile sau 21 pentru aprilie?
Multumesc,
Diana

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Operare în programul saga DoraIlies DoraIlies Bună ziua! Vă rog să mă ajutați dacă sunteți care operați salarii, pontaje, ștate de plată, indemnizații de detașare în programul Saga. Am ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna luciapap luciapap In luna Iunie am avut doi salariati care au fost in c.o., sa modificat ceva la c.o. in anul acesta sau programul meu a calculat gresit? salariu de baza=600 ... (vezi toată discuția)
Concediu la cim de 4h/zi mlc1 mlc1 Buna ziua, va rog sa imi suneti la un contract de 4 ore pe zi perioada nedeterminata se poate pune un nr minim de 11 zile de concediu pe an? Multumesc. Dar ... (vezi toată discuția)