Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hartuire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hartuire

Buna ziua tuturor.
Am si eu o problema, care atinge cote din ce in ce mai mari de absurditate si neplacere. O femeie pe care lumea o considera mai mult sau mai putin nebuna, si care isi face veacul ascunsa intr-un colt al bisericii (catolice) pe care o frecventam si iscodind lumea, ne hartuieste pe mine si pe prietenele mele de luni de zile. La inceput nu am remarcat, apoi ni s-a parut mai mult amuzant faptul ca o vedeam ascunsa pe dupa colt si tragand cu ochiul dupa noi. Am considerat-o inofensiva si nu am bagat-o in seama. Treptat, insa, lucrurile s-au inrautatit. A inceput sa ne urmareasca pana acasa, sa ne opreasca pe strada, la inceput spunandu-e povesti si inventii despre alte persoane, si pur si simplu nu se putea scapa de ea. Deegeaba inu-i raspundeam, degeaba o ignoram, degeaba ii spuneam sa ne lase in pace, ea continua. Nici interventia parintilor sau a preotului nu a fost de ajutor. Ba, dimpotriva, lucrurile au deviat. Femeia respectiva a inceput sa ne hartuiasca si mai tare, venind dupa noi si spunand ca intretinem relatii cu preotul si alte aberatii de acest gen. Mai mult decat atat, a inceput sa povesteasca aceste lucruri despre noi si altor persoane, chiar aratandu-ne cu degetul.
Evident, lumea stie ca e "nebuna", dar nu face nimeni nimic. Nimeni nu ia pozitie cum s-ar cuveni. Cand am cerut sfaturi, ni s-a spus sa fim mai dure, sa strigam la ea, sau sa o amenintam, si ne va lasa in pace. Dar ea nu se sperie de nimic, iar noi suntem prea fine (sau proaste?) sa ne apucam sa strigam la ea cand vine dupa noi.
Pur si simplu nu ma stim ce sa facem. Vineri seara mergeam sa ma intalnesc cu una dintre prietenele mele, si am dat nas in nas cu femeia aceasta. Am ignorat-o si am mers mai departe. Ea a fugit dupa mine, mi-a aruncat o vorba urata si m-a lovit peste brat cu o plasa ce o tinea in mana, dupa care a fugit. A fost prima data cand s-a manifestat fizic. In zona nu era nimeni.

V-as fi extrem de reucnoscatoare daca mi-ati spune ce se poate face pentru ca aceasta situatie sa inceteze.
Cineva ne-a sugerat plangere la politie, dar altii spun ca nu are rost, politistii vor rade de noi. Mai multe persoane au spus ca sunt gata sa vina de martor daca este nevoie. Multa lume stie ce se intampla si este nemultumita ca asa ceva se poate intampla.

De altfel, noi i-am spus acestei femei ca, daca nu ne lasa in pace, vom merge la politie. Nu s-a speriat, din contra, a spus ca noi o amenintam, desi ea nu face decat sa spuna adevarul.

Sper ca nu m-am intins prea mult cu aceasta poveste. Stiu foarte bine (pe pielea mea) cat de absurda este situatia, dar tot pe pielea mea stiu si cat este de groaznica. Acum ne este frica de-a dreptul sa iesim din casa (stam in acelasi cartier), nu cumva sa ne intalnim cu ea si sa vina urland dupa noi, sau chiar sa ne loveasca.

Stim cum se numeste femeia, si strada pe care sta, dar nu stim niciun fel de date despre viata/familia ei.

Va multumesc din suflet pentru ajutor!!!

Claudia
Solutia este tot o vizita la politia din zona, in care sa explicati cazul si sa solicitati sprijinul, fiind o situatie de insecuritate personala/colectiva.Posibil sufera de o boala psihica care a evoluat negativ si ar trebui internata.
diabara a scris:

Buna ziua tuturor.
Am si eu o problema, care atinge cote din ce in ce mai mari de absurditate si neplacere. O femeie pe care lumea o considera mai mult sau mai putin nebuna, si care isi face veacul ascunsa intr-un colt al bisericii (catolice) pe care o frecventam si iscodind lumea, ne hartuieste pe mine si pe prietenele mele de luni de zile. La inceput nu am remarcat, apoi ni s-a parut mai mult amuzant faptul ca o vedeam ascunsa pe dupa colt si tragand cu ochiul dupa noi. Am considerat-o inofensiva si nu am bagat-o in seama. Treptat, insa, lucrurile s-au inrautatit. A inceput sa ne urmareasca pana acasa, sa ne opreasca pe strada, la inceput spunandu-e povesti si inventii despre alte persoane, si pur si simplu nu se putea scapa de ea. Deegeaba inu-i raspundeam, degeaba o ignoram, degeaba ii spuneam sa ne lase in pace, ea continua. Nici interventia parintilor sau a preotului nu a fost de ajutor. Ba, dimpotriva, lucrurile au deviat. Femeia respectiva a inceput sa ne hartuiasca si mai tare, venind dupa noi si spunand ca intretinem relatii cu preotul si alte aberatii de acest gen. Mai mult decat atat, a inceput sa povesteasca aceste lucruri despre noi si altor persoane, chiar aratandu-ne cu degetul.
Evident, lumea stie ca e "nebuna", dar nu face nimeni nimic. Nimeni nu ia pozitie cum s-ar cuveni. Cand am cerut sfaturi, ni s-a spus sa fim mai dure, sa strigam la ea, sau sa o amenintam, si ne va lasa in pace. Dar ea nu se sperie de nimic, iar noi suntem prea fine (sau proaste?) sa ne apucam sa strigam la ea cand vine dupa noi.
Pur si simplu nu ma stim ce sa facem. Vineri seara mergeam sa ma intalnesc cu una dintre prietenele mele, si am dat nas in nas cu femeia aceasta. Am ignorat-o si am mers mai departe. Ea a fugit dupa mine, mi-a aruncat o vorba urata si m-a lovit peste brat cu o plasa ce o tinea in mana, dupa care a fugit. A fost prima data cand s-a manifestat fizic. In zona nu era nimeni.

V-as fi extrem de reucnoscatoare daca mi-ati spune ce se poate face pentru ca aceasta situatie sa inceteze.
Cineva ne-a sugerat plangere la politie, dar altii spun ca nu are rost, politistii vor rade de noi. Mai multe persoane au spus ca sunt gata sa vina de martor daca este nevoie. Multa lume stie ce se intampla si este nemultumita ca asa ceva se poate intampla.

De altfel, noi i-am spus acestei femei ca, daca nu ne lasa in pace, vom merge la politie. Nu s-a speriat, din contra, a spus ca noi o amenintam, desi ea nu face decat sa spuna adevarul.

Sper ca nu m-am intins prea mult cu aceasta poveste. Stiu foarte bine (pe pielea mea) cat de absurda este situatia, dar tot pe pielea mea stiu si cat este de groaznica. Acum ne este frica de-a dreptul sa iesim din casa (stam in acelasi cartier), nu cumva sa ne intalnim cu ea si sa vina urland dupa noi, sau chiar sa ne loveasca.

Stim cum se numeste femeia, si strada pe care sta, dar nu stim niciun fel de date despre viata/familia ei.

Va multumesc din suflet pentru ajutor!!!

Claudia

Singura solutie pe care o aveti este ca dvs.si prietenele dvs.sa formulati fiecare plangere la politie ,sa explicati situatia,comportamentul agresiv al respectivei persoane.In caz de nerezolvare imediata a situatie mergeti in audienta cu petitii la comandantul politiei locale,explicandu-i ca sunteti agresate fizic si verbal ,solicitandu-i sa ia masurile prevazute de lege.
pe ce motiv? la noi hartuirea nu este incriminata
Este evident ca aveti de-a face cu o persoana iresponsabila, insa acesta nu este un motiv suficient pentru a nu inteprinde nimic in vederea evitarii acestor situatii neplacute care, ar putea degenera si s-ar putea solda cu urmari regretabile. Nimeni nu poate fi obligat sa traiasca in aceasta teroare , sa se simta nesigur atunci cand este pe strada sau in orice alt loc public. De aceea ,este bine de sesizat organele de politie, acestia , chiar daca din punct de vedere legal nu ii pot aplica vreo sanctiune , ar putea cere ca masura , internarea acesteia intr-o institutie medicala , in vederea efectuarii unui tratament de specialitate si eventual, chiar institutionalizarii acestei persoane care , in mod cert ,are nevoie de ajutor si de atentia acelor organe infiintate in acest scop. Este o mare problema , asemenea persoane exista peste tot si nimeni nu nu pare a fi interesat nici de soarta lor, nici a acelora care ar putea sa le cada victime.
ContSters47264, utilizator
Buna ziua, si multumesc pt. raspunsuri.
Aseara femeia respectiva s-a legat din nou de noi, respectiv a oprit-o pe mama mea si a inceput sa urle. Erau de fata mai multi dintre prietenii mei si calte cunostinte, ceea ce n-a speriat-o si nu a impiedicat-o sa zbiere si sa spuna vrute si nevrute despre mine mamei mele. Mama a vorbit frumos cu ea, spunandu-i sa ma lase in pace. Fara izbanda. Cum voiam sa plecam, cum pornea dupa noi.
Am sunat la 112 si a venit politia. Femeia a vrut sa fuga, apoi a refuzat sa se legitimeze, in cele din urma a facut-o. La inceput a negat tot, politistii i-au spus sa le spuna si lor ce ne-a spus noua, ea a replicat ca nu ne-a spus nimic, ca ea nbici nu ne cunoaste si nu sta de vorba cu noi. Ba chiar ca noi o urmarim, o oprim, si am vrut sa o batem.
Dupa aceea, a inceput sa le povesteasca si politistilor cate a vazut ea si ce ii arata Domnul, si ca ea nu se lasa, pt. ca este treaba ei, si are dreptul sa spuna.
Politistii au spus ca o amendeaza cu 2 miloane vechi. Daca nu plateste, i se va trage din pensie.

Cand a plecat, deja era si tata acolo, a intrebat ce se poate face. Politistul a spus ca din pacate nu se poate face nimic pana nu devine violenta fizic si nu loveste pe cineva, cu martori.
Ba chiar ne-a sugerat sa o prindem intr-o seara si sa ii tragem cateva, poate se calmeaza. Ca el asta ar face.

In rest, ne-a spus sa nu ezitam sa apelam 112 de cate ori se leaga de noi si ne arunca vorbe urate, dar sa existe cel putin un martor.

De altfel, femeia in cauza a facut ea cum a facut si a gasit un moment in care lumea de fata nu era atenta la ea, s-a furisat langa mine si mi-a spus: ai indraznit sa chemi politia, vei vedea cei-ti fac. Nu a auzit nimeni. Evident, nu e ata de nebuna pe cat pare.

Am intrebat daca se poate face ceva pentru institutionalizarea si tratarea ei. Ni s-a spus ca numai pe baza de dosar penal, adica numai daca loveste.

Cam asta s-a intamplat aseara.