Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... proces cu daune!
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

proces cu daune!

Buna ziua , ma numesc Andra si am doua intrebari in legutura cu un proces in care sunt parte civila. In sept 2013 tatal meu a fost lovit de un autoturism in urma caruia a decedat .Din rezultatul expertizei criminalistice rezulta faptul ca e culpa comuna.Eu sunt singura fata a victimei si cer in instanta daune morale si materiale firmei de asigurari .In continuare care mai sunt pasii si cat mai dureaza pana la finalizarea procesului .Va multumesc!
SavaAndra, utilizator
Depinde care este stadiul dosarului penal, in acest moment. Puteti sa va constituiti parte civila in dosarul penal, sau puteti sa va indreptati cu o actiune pe cale separata, impotriva asiguratorului de raspundere civila. Ca si durata, este delicat sa vi se dea un easpuns.

In plangerea penala putetati mentiona daca va consituiti sau nu parte civila , in vederea recuperarii prejudiciului cauzat.

Oricum , aceasta calitate o puteti dobandi oricand in cursul etapei urmaririi penale , iar in cursul judecatii , pana la citirea actului de sesizare.

Persoana vatamata se poate consitui parte civila impotriva inculpatului , respectiv persoanei responsabile civilmente.( societatea asiguratoare suporta daunele morale si materiale ).

Prejudiciul efectiv cauzat poate va fi apreciat in etapa judecatii a procesului penal , in urma coroborarii mijloacelor de proba si avand in vedere urmarea imediata a infractiunii savarsite.

A fost introdusa societatea asiguratoare in cauza, in calitate de persoana responsabila civilmente ?

In caz afirmativ, aceasta este obligata, in limita plafonului legal , in solidar cu inculpatul,la plata daunelor materiale si morale, cat si a cheltuielilor judiciare .

In cazul in care societatea asiguratoare nu a participat la procesul penal dedus judecatii, in calitate de asigurator de raspundere civila delictuala, inculpatul este obligat sa acopere prejudiciul cauzat, actiunea civila alaturata celei penale fiind admisa, in tot sau in parte.

Inculpatul este tinut a recupera prejudiciul cauzat cu toate bunurile detinute , prezente si viitoare.

Executoarea silita va fi incuviintata in toate formele sale.

In fata instantei de control judiciar inculpatul poate solicita reducerea pretentiile de naturala pecuniara, reprezentand daune morale si materiale.

Succes.

.

Dosarul este in cercetare , s a terminat expertiza criminalistica si eu m am constituit parte civila in dosar.
Da, firma de asigurari a fost introdusa in dosar in calitate de persoana responsabila.
Gabriela Mihai, Avocat