Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... E impetuos necesara inscrierea in Colegiul ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

E impetuos necesara inscrierea in Colegiul Consilierilor Juridici? Sau pot profesa ca si consilier juridic in baza unui contract colectiv de munca?

Buna ziua!

Va rog frumos sa-mi spuneti si parea dumneavoastra in urmatoarea privinta:
Lucrez in prezent ca si consilier juridic la o firma in baza contractului colectiv de munca. Este nevoie sa ma inscriu si in CCJ? Mentionez ca am terminat si masterul - la un momendat dat stiu ca asta conta insa acum...
Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
In baza unui c.c.m. nu va puteti desfasura activitatea, ci in baza unui c.i.m.

Nu exista obligativitatea de a va inscrie in CCJ pentru a deveni consilier juridic .
Nu este obligatoriu atata timp cat nu pledati in instanta, odata ce veti face acest lucru este obligatoriu sa fiti inscris in Colegiul Consilierilor Juridici.
~ Conținut șters la cerere ~
Deși se vor găsi scavai membri CCj care să peroreze în favoarea necesității înscrerii în CCJ, acest lucru nu este obligatoriu, nici măcar pentru a putea pleda în Instanță așa cum eronat afirmă userul zsk81.

Poate înscrierea în CCj să fie impetuoasă, dar nu este și imperioasă.