Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... DEDUCTIBILTATE DIURNA SI CAZARE
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

DEDUCTIBILTATE DIURNA SI CAZARE

Pe site-ul dvs. este postat urmatorul text :
"Incepand de la 1 iunie 2013, regula care nu a mai fost modificata de atunci, fiind valabila, deci, si in 2014, pentru diurna se aplica regula generala de deductibilitate, astfel incat angajatorii pot stabili ca diurna orice suma de bani, aceasta fiind deductibila integral la calculul profitului impozabil.
Tabel explicativ intocmit de DGFP Brasov -( intrati va rog aici si veti gasi in josul paginii tabelul:)
www.avocatnet.ro/content/art...

SI ACUM INTREBAREA : Pentru un PFA care are determinarea venitului net in sistem real pe 2014 si care pentru prestarea serviciilor necesita deplasare cu cazare si diurna, se va deduce INTEGRAL SAU PLAFONAT diurna ? (stiti, acel plafon de 2,5 ori din diurna la stat de 13 lei). Deci inteleg ca angajatorii (in cazul meu PFA-ul) deduc integral si doar la salariati se impoziteaza diurna si cazarea ce depasesc plafonul, fiind asimilate veniturilor salariale?

Plafonat.