Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diurna externa maxima deductibila in 2014
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diurna externa maxima deductibila in 2014

Care este diurna externa maxima deductibila de catre o societate comerciala cu capital integral privat, pentru deplasari in USA- valabila pe anul 2014 ?
Potrivit HG 518/1995 aceasta este 53$/zi, iar neimpozabil la salariat este de 2,5 x aceasta suma.

Diurna este integral deductibila fiscal la societate, doar ca daca depasiti plafonul se impoziteaza si se retin contributii sociale. Aici mai multe detalii [ link extern ]

ART. 55 Definirea veniturilor din salarii

(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
g) indemnizaţiile şi orice alte sume de aceeaşi natură, primite de salariaţi, pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotărâre a Guvernului pentru personalul din instituţiile publice, precum şi cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport şi cazare;