Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cabinet individual psihologic
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cabinet individual psihologic

Am un cabinet individual psihologie,la 31.12.2008. am un profit in contul 121 de 10647 lei si impozit 1831,80,dar contabila imi inregistreaza doar 801 lei in contul 698 si 4418.Nu mai am contabila de l 01.01.2009,este corect inresgiatrat impoztul?si cum inchid profitul in ian.2009.?
in luna martie am platit anticipat pentru trim.I 2009 impozit 200 lei.cum inregistrez?
petronela_marila a scris:

Am un cabinet individual psihologie,la 31.12.2008. am un profit in contul 121 de 10647 lei si impozit 1831,80,dar contabila imi inregistreaza doar 801 lei in contul 698 si 4418.Nu mai am contabila de l 01.01.2009,este corect inresgiatrat impoztul?si cum inchid profitul in ian.2009.?
in luna martie am platit anticipat pentru trim.I 2009 impozit 200 lei.cum inregistrez?

Din intrebarea dvs se disting urmatoarele controverse:
- ca este vorba de un liber profesionist care lucreaza sub forma de cabinet individual
- dar liber profesionistii nu tin contabilitatea pe conturi adica in partida dubla, liber profesionistii tin contabilitatea pe baza de registre si fise de operatiuni diverse, adica contabilitate in partida simpla
- mai mult folosirea contului 698, bizara de altfel, se foloseste pentru microintreprinderi platitoare de impozit pe venit ( in 2008 2.5 % aplicat asupra cifrei de afaceri)
- liber profesionistii au un alt regim de impunere: impozit 16 % asupra venitului brut din activitati independente minus cheltuielile deductibile fiscal
- dupa aceea amintiti de impozit anticipat ; valabil pentru cabinete individuale ale liber profesionistilor
- vreti sa inchideti profitul 2008 in ianuarie 2009?! numai societatile comerciale fac aceasta operatiune contabile

Deci lamuriti-ne si pe noi:
- aveti o societate comerciala (SRL, SNC...etc) inregistrata la Registrul Comertului?
- v-ati inregistrat direct la admistratia financiara ca liber profesionist pe baza autorizatie de libera practica?

Oranina Dumitru, Contabil