Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxa TV
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxa TV

Buna ziua.
Am o firma cu sediul social la domiciliu si un punct de lucru la alta adresa.
La sediul domiciliu = sediu social prin contract de comodat, platesc taxa TV ca persoana fizica, prin factura ENEL. Firma nu desfasoara activitate aici.
Punctul de lucru, spatiu inchiriat, nu dispune de receptoare TV, iar utilitatile sunt achitate catre proprietar, pe baza facturilor prezentate de acesta.
Am primit o instiintare de plata a taxei TV pe perioada iunie 2012 - iunie 2015, in cuantum de 50 lei lunar.
Am urmarit discutiile anterioare de pe forum si nu m-am lamurit daca trebuie sa o platesc sau, dand TVR-ul in judecata, pot obtine anularea acestei facturi si incetarea emiterii altora.
Cum ultima interventie de pe forum este din 2014, as vrea sa stiu daca s-a mai intamplat ceva din punct de vedere legislatie si cum au mai reactionat si altii la astfel de somatii de plata.
Va multumesc.
"unii" au ignorat, altii au solicitat emiterea unei facturi pentru a plati iar acea factura nu a sosit.
Din cate am citit si cautat se pare ca toate societatile trebuie sa plateasca.