Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Aviz medical ptr conducator auto pe masina de 3.5 to
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Aviz medical ptr conducator auto pe masina de 3.5 to

Buna ziua, pentru un conducator auto transport marfa pe masina de 3.5 to este obligatoriu, pe langa avizul psihologic si cel medical?
Multumesc
HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza in aneza 1
Fișa 140. Personal care în cadrul activității profesionale conduce utilaje, vehicule de transport intrauzinal și/ sau mașina instituției
Examen medical la angajare:
— examen clinic general (atenție: acuitate vizuală și auditivă, probe neurologice, etilism cronic)
— examen psihologic
— testarea acuității vizuale, câmp vizual, vedere cromatică
— probe vestibulare, probe de echilibru
— audiogramă
— ECG
— glicemie
Examen medical periodic:
— examen clinic general — anual (atenție: acuitate vizuală și auditivă, probe neurologice, etilism cronic)
— examen psihologic
— testarea acuității vizuale, câmp vizual, vedere cromatică — anual
— probe vestibulare, probe de echilibru — anual
— audiogramă — anual
— ECG — anual
— glicemie — anual
Contraindicații:
— tulburări psihice de orice natură
— scăderea acuității vizuale sub 0,3 la ambii ochi, fără corecție
— hemeralopie
— surditate bilaterală
— epilepsie
— diabet zaharat decompensat
— etilism cronic
— tulburări neurologice severe
— afecțiuni cardiovasculare (aritmie severă, HTA formă malignă, angină de repaus, insuficiență cardiacă, bloc complet de ramură stângă).
Examinarea medicala la angajare si examinarea medicala periodica este obligatorie, inclusiv examenul psihologic.