Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conducerea mijloacelor auto a firmei .
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conducerea mijloacelor auto a firmei .

Buna ziua , ma intereseaza conditiile in care un angajat al unei firme poate conduce mijloacele auto a firmei pentru a realiza sarcinile de serviciu in conditiile in care activitatea de baza este alta decat cea de conducator auto
In conditiile in care in fisa postului are mentionat asa ceva.
Conducand mijloace auto ale firmei, persoana trebuie examinata medical de catre medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale cu respectarea HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare si conform fisei pentru activitatea de baza/ locul de munca respectiv, dar si pentru
fisei nr. 140. Personal care în cadrul activităţii profesionale conduce utilaje,
vehicule de transport intrauzinal şi/sau maşina instituţiei
Examen medical la angajare:
- examen clinic general (atenţie: acuitate vizuală şi auditivă, probe
neurologice, etilism cronic)
- examen psihologic
- testarea acuităţii vizuale, câmp vizual, vedere cromatică
- probe vestibulare, probe de echilibru
- audiogramă
- ECG
- glicemie
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual (atenţie: acuitate vizuală şi auditivă, probe
neurologice, etilism cronic)
- examen psihologic
- testarea acuităţii vizuale, câmp vizual, vedere cromatică - anual
- probe vestibulare, probe de echilibru - anual - audiogramă - anual
- ECG - anual
- glicemie - anual
Contraindicaţii:
- tulburări psihice de orice natură
- scăderea acuităţii vizuale sub 0,3 la ambii ochi, fără corecţie
- hemeralopie
- surditate bilaterală
- epilepsie
- diabet zaharat decompensat
- etilism cronic
- tulburări neurologice severe
- afecţiuni cardiovasculare (aritmie severă, HTA formă malignă, angină de repaus, insuficienţă cardiacă, bloc complet de ramură stângă)
Fisa de aptitudine emisa de medicul specialist de medicina muncii va trebui sa tina cont de cele 2 fise atunci cand mentioneaza, dupa caz: apt/ inapt/ apt conditionat (cu precizare conditionari).
Acel angajat va trebui sa aibă și permis de conducere pentru categoria din care face parte autovehiculul respectiv.