Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cresterea salarului 2015
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cresterea salarului 2015

Lucrez la o scoala sofer microbus pe microbus 16+1 cu cat.D si cind m-am angajat salariul minim a fost 670 ron de atunci a crescut in nenumarate rinduri dar eu am tot acelasi salar si cind am intrebat am primit mereu acelasi raspuns ca in invatamint nu s-a marit la pers. auxiliar.Este adevarat sau nu si ce obtiuni am daca ma mint sa-i fac sa respecte legea?Multumesc si sper la un raspuns.
HG nr.1091/2014
art. 1
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2015, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 975 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore in medie pe luna in anul 2015, reprezentand 5,781 lei/ora.
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2015, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 1.050 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore in medie pe luna in anul 2015, reprezentand 6,225 lei/ora.

Art. 2
Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 1.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
a) nerespectarea dispoziţiilor privind garantarea în plată a salariului minim brut pe ţară, cu amendă de la 300 lei la 2.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
Da dar in 2012 am avut gradatia 3 deci in jur de 800 si ceva + sporul de vechime insuma 1076 si ei spun ca sporul de vechime este inclus in salar asa ca pina in prezent nu am primit nici o marire astfel ca in iulie eu ajung deja la minimul pe economie desi am gradatie si cu spor de vechime inclus cu tot eu am tot acelasi salar in continuare pina cind?
Pana se va modifica legea salarizarii, cred ca salariul dvs nu va fi majorat datorita modului eronat de calcul - in opinia mea.