Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul de baza 2015 - ingrijitor personal ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul de baza 2015 - ingrijitor personal contractual unitate bugetara

Cum se calculeaza salariul unui ingrijitor in ian. 2015?
Salariul din grila de salarizare in vigoare ptr bugetari OG 10/2008 675 lei + spor de vechime 169 lei (25%) = 844 lei . Acum cu minim brut pe economie 975 lei mai ii dau 25% spor de vechime?
Salariul din aceiasi grila pentru muncitor calificat este de 894 daca are vechime maxima ii dau spor de 25% si are un salariu de 1118 lei. Va rog spuneti-mi cum e corect pentru ca legislatia bugetara s-a modificat doar ptr sanatate si invatamant iar ceilalti au ramas cu salarii ca in anul 2009. Multumesc!
1. HG 1091/2014
Art. 1
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2015, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 975 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore in medie pe luna in anul 2015, reprezentand 5,781 lei/ora.
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2015, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 1.050 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore in medie pe luna in anul 2015, reprezentand 6,225 lei/ora.

Art. 2
Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 1.

3. Prin urmare, in 2015, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata (975 lei).

La salariul de baza se va adauga sporul de vechime.
Multumesc! Atunci care mai este diferenta dintre functii? Un ingrijitor (necalificat) avea in 2009 675 lei, receptionerul 810 lei , tehnicianul 890 lei, muncitor calificat 894 lei - concluzia e ca au acelasi salariu toti.
Concluzia este ca avem lege pentru sectorul bugetar de rad si curcile de ea. Atat timp cat legile se fac numai din birou fara a se vedea situatia practica vom avea in continuare astfel de situatiie.
:(