Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Termenul de prescrierea creditelor bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Termenul de prescrierea creditelor bancare

Titlu: "Imprumutatii pot scapa de datoriile la banci invocand termenul de prescriptie al creditelor, insa procedura se poate realiza numai daca sunt indeplinite anumite conditii stricte."

Intrebare:
Daca banca a vandut creditul restant la o firma de recuperare ce a inaintat catre debitor adrese prin care solicita plata datoriei (o suma mai mare decat cea reala), se poate considera creditul prescris? Termenul de la ultima rata scadenta si neplatita este de 6 ani.
Cererea de executare silita este demarata de catre executorul judecatoresc sau firma de recuperare la cererea oficiala a creditorului
Executorul judecatoresc/firma de recuperare pot desfasura acte si actiuni pentru executarea silita numai daca in termenul legal prevazut creditorul staruie in cererea de executare silita
Termenul de prescriptie se intrerupe si se reia prin orice act incheiat de cactre executor/recuperator,astfel ca procedura de executare silita se poate intinde pe parcursul mai multor ani
se poate considera creditul prescris?

In speta este vorba despre termenul de prescriptie in interiorul caruia creditorul are dreptul legal sa solicite executarea silita