avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Termenul de prescrierea creditelor bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Termenul de prescrierea creditelor bancare


Titlu: "Imprumutatii pot scapa de datoriile la banci invocand termenul de prescriptie al creditelor, insa procedura se poate realiza numai daca sunt indeplinite anumite conditii stricte."

Intrebare:
Daca banca a vandut creditul restant la o firma de recuperare ce a inaintat catre debitor adrese prin care solicita plata datoriei (o suma mai mare decat cea reala), se poate considera creditul prescris? Termenul de la ultima rata scadenta si neplatita este de 6 ani.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 00:19, 10 Iunie 2015
Cererea de executare silita este demarata de catre executorul judecatoresc sau firma de recuperare la cererea oficiala a creditorului
Executorul judecatoresc/firma de recuperare pot desfasura acte si actiuni pentru executarea silita numai daca in termenul legal prevazut creditorul staruie in cererea de executare silita
Termenul de prescriptie se intrerupe si se reia prin orice act incheiat de cactre executor/recuperator,astfel ca procedura de executare silita se poate intinde pe parcursul mai multor ani
se poate considera creditul prescris?

In speta este vorba despre termenul de prescriptie in interiorul caruia creditorul are dreptul legal sa solicite executarea silita

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca debitorul este declarat insolvabil voi mai putea recupera sumele cand va deveni solvabil? desirelia75 desirelia75 am de recuperat ch de judecata.am fost la executor, au trecut 3 ani si nu a putut fi executat deoarece nu are bunuri sau venituri pe numele sau.executorul va ... (vezi toată discuția)
Prescrierea datoriei este intrerupta de notificarea de la executor? fotolist fotolist notificarea de la executor,poate intrerupe perioada prescriere datorie? (vezi toată discuția)
Prescriere datorie dupa 3 ani de indemnizatie ccc Cozmin880 Cozmin880 Buna dimineata, as vrea sa deslusesc un mister care pune in dificultate multi oameni. Va rog sa imi oferiti daca se poate o informatie legata de executarea ... (vezi toată discuția)