Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA Special pentru import de servicii pe cale ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA Special pentru import de servicii pe cale electronica din zona NON-UE

Buna ziua,

Am o problema putin mai delicata in ceea ce priveste TVA-ul (eu fiind neplatitor de TVA).
Doresc sa import servicii pe cale electronica dintr-o tara NON-UE , e vorba de coduri de licenta software pe care urmeaza sa le comercializez in Romania, fluxul tranzactiei se intampla asa: eu depun un depozit in contul furnizorului , in limita banilor depusi am dreptul sa cumpar licente, licentele imi sunt livrate pe email, eu livrez licentele mai departe catre client.

Acum urmeaza partea delicata , in cazul serviciilor electronice statul percepe un TVA in mod special de 24% din partea beneficiarului serviciului electronic (firma mea) .

Acum am intalnit doua tabere de contabili unii spun ca trebuie sa platesc acel TVA si altii spun ca nu mi se aplica (fiecare au adus diverse argumente).
Va rog sa ma lamuriti si pe mine in aceasta problema si daca se poate sa argumentati cu art. din codul fiscal. Si daca se poate sa imi oferiti si o varianta legala pentru a evita acest TVA.

Va multumesc !
itrack, utilizator
Nu o sa gasiti nici un articol legat de aceasta tema...
Ideea este ca serv sunt non ue, dvs nu aveti tva - deci nu intra in sfera tva ului. Nu aplicati directiva europeana de TVA..
Tot ce trebuie sa faceti este sa cereti cert de rezidenta fiscala ca sa evitati plata imp pe nerezidenti de la art 116, cod fiscal ( 16-50 %)
Robert_vlajoaga a scris:

Nu o sa gasiti nici un articol legat de aceasta tema...
Ideea este ca serv sunt non ue, dvs nu aveti tva - deci nu intra in sfera tva ului. Nu aplicati directiva europeana de TVA..
Tot ce trebuie sa faceti este sa cereti cert de rezidenta fiscala ca sa evitati plata imp pe nerezidenti de la art 116, cod fiscal ( 16-50 %)

Din ce stiu eu daca vand mai departe serviciile importate nu se aplica imp. pe nerezidenti, nu ?

In ceea ce priveste TAV-ul daca sunt servicii non ue, contabilul meu argumenteaza cu urmatoarele:

Firma ta este o persoana Impozabila, uite definitia:
ART. 127 Persoane impozabile şi activitatea economică
(1) Este considerată persoană impozabilă orice persoană care desfăşoară, de o manieră independentă şi indiferent de loc, activităţi economice de natura celor prevăzute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activităţi.

Prestarile de servicii (oricare ar fi ele, inclusiv electonice) prestate de un furnizor unei persoane impozabile (cum este firma), se considera ca au loc la sediul beneficiarului (firma ta care primeste aceste servicii), adica in Romania
(Daca locul prestarii este in Romania, TVA-ul trebuie platit in Romania, daca nu, nu :

ART. 133 Locul prestării de servicii
(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acţionează ca atare este locul unde respectiva persoană care primeşte serviciile îşi are stabilit sediul activităţii sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana îşi are sediul activităţii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primeşte serviciile. În absenţa unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primeşte aceste servicii îşi are domiciliul stabil sau reşedinţa obişnuită.

Normele metodologice pentru art.133 din Codul fiscal:

13. (1) Pentru stabilirea locului prestării serviciilor potrivit prevederilor art. 133 alin. (2) şi (3) din Codul fiscal, se are în vedere noţiunea de persoană impozabilă, astfel cum este aceasta definită din punctul de vedere al taxei pe valoarea adăugată. Identificarea altor elemente, cum ar fi faptul că persoana impozabilă realizează operaţiuni scutite de taxa pe valoarea adăugată sau că aceasta aplică regimul special de scutire pentru întreprinderi mici (cum este cazul firmei tale), nu influenţează modul în care regulile care guvernează locul prestării se aplică atunci când persoana impozabilă prestează sau primeşte servicii. Regulile prevăzute la art. 133 alin. (2) sau (3) din Codul fiscal se aplică numai în situaţia în care serviciile nu se pot încadra în niciuna dintre excepţiile prevăzute la art. 133 alin. (4), (5), (7) şi (8) din Codul fiscal. Dacă serviciile pot fi încadrate în una dintre excepţiile prevăzute la art. 133 alin. (4), (5), (7) şi (8), întotdeauna excepţia prevalează, nemaifiind aplicabile regulile generale stabilite la art. 133 alin. (2) şi (3).

Desi pare absurd, din cele de mai sus rezulta ca nu conteaza daca esti neplatitor de TVA, trebuie sa achiti TVA statului roman, conform normelor fiscale romanesti. Statul a "inventat" si un formular in acest sens, vezi atasament.

Am primit de la mai multe persoane varianta ta, insa contabilul meu insista ca eu ar trebui sa platesc TVA catre statul roman.

Va cer ajutorul pentru ca daca as plati TVA eu nu as mai fi concurential cu firmele care exista pe piata si au un renume, pretul produselor mele ar fi mai mare si lumea nu ar cumpara de la mine :)
itrack, utilizator
Contabilul se uita la articolul destinat platitorilor de tva. De aici este confuzia.
Pana la urma platiti niste servicii de contabilitate si dvs hotarati care este varianta buna.
Eu mi-am argumentat pozitia. Atat cat se poate. Mai departe nu am ce sa mai adaug...
Puteti face o adresa catre min de finante si cereti clarificari in ultima instanta.
Robert are dreptate. M-am confruntat cu aceeasi speta si am apelat si la ANAF pentru lamuriri. Bineinteles ca fac abuzuri si ofera solutia pe care v-a dat-o si contabilul, adica orice ati face trebuie sa platiti.
Nu trebuie sa platiti.
Argumente cu legea in fata:
- am stabilit si toata lumea e de acord ca locul prestarii e Romania si ca teoretic beneficiarul e obligat la plata taxei. Dar atentie la art. 150 care spune:

ART. 150 Persoana obligată la plata taxei pentru operaţiunile taxabile din România
(1) Persoana obligată la plata taxei pe valoarea adăugată, dacă aceasta este datorată în conformitate cu prevederile prezentului titlu, este persoana impozabilă care efectuează livrări de bunuri sau prestări de servicii, cu excepţia cazurilor pentru care beneficiarul este obligat la plata taxei conform alin. (2) - (6) şi art. 160. Norme metodologice
(2) Taxa este datorată de orice persoană impozabilă, inclusiv de către persoana juridică neimpozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestării în România conform art. 133 alin. (2) şi care sunt furnizate de către o persoană impozabilă care nu este stabilită pe teritoriul României sau nu este considerată a fi stabilită pentru respectivele prestări de servicii pe teritoriul României conform prevederilor art. 125^1 alin. (2), chiar dacă este înregistrată în România conform art. 153 alin. (4) sau (5).

Deci d-voastra sunteti persoana impozabila neplatitoare de TVA (puteati fi si persoana NEimpozabila, nu conta). NU sunteti inregistrat in scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1 deci din start articolul NU vi se aplica. Atentie: Inregistrarea conf art. 153^1 e obligatorie DOAR pentru achizitii intracomunitare peste plafonul de 10.000 euro, nu pentru importuri.
De altfel, formularul 301 la care face referire doamna contabil are nistre instructiuni de completare foarte clare, care la sectiunea 4 spun clar cine depune, deci si cine plateste.
Formularul cu instructiuni il puteti gasi aici: [ link extern ]

Parerea mea e ca oricine vine si va pretinde plata TVA nu are temei legal, doar se foloseste de confuzia dintre achizitie intracomunitara si import, care sunt doua lucruri diferite.
adema1980 a scris:

Robert are dreptate. M-am confruntat cu aceeasi speta si am apelat si la ANAF pentru lamuriri. Bineinteles ca fac abuzuri si ofera solutia pe care v-a dat-o si contabilul, adica orice ati face trebuie sa platiti.
Nu trebuie sa platiti.
Argumente cu legea in fata:
- am stabilit si toata lumea e de acord ca locul prestarii e Romania si ca teoretic beneficiarul e obligat la plata taxei. Dar atentie la art. 150 care spune:

ART. 150 Persoana obligată la plata taxei pentru operaţiunile taxabile din România
(1) Persoana obligată la plata taxei pe valoarea adăugată, dacă aceasta este datorată în conformitate cu prevederile prezentului titlu, este persoana impozabilă care efectuează livrări de bunuri sau prestări de servicii, cu excepţia cazurilor pentru care beneficiarul este obligat la plata taxei conform alin. (2) - (6) şi art. 160. Norme metodologice
(2) Taxa este datorată de orice persoană impozabilă, inclusiv de către persoana juridică neimpozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestării în România conform art. 133 alin. (2) şi care sunt furnizate de către o persoană impozabilă care nu este stabilită pe teritoriul României sau nu este considerată a fi stabilită pentru respectivele prestări de servicii pe teritoriul României conform prevederilor art. 125^1 alin. (2), chiar dacă este înregistrată în România conform art. 153 alin. (4) sau (5).

Deci d-voastra sunteti persoana impozabila neplatitoare de TVA (puteati fi si persoana NEimpozabila, nu conta). NU sunteti inregistrat in scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1 deci din start articolul NU vi se aplica. Atentie: Inregistrarea conf art. 153^1 e obligatorie DOAR pentru achizitii intracomunitare peste plafonul de 10.000 euro, nu pentru importuri.
De altfel, formularul 301 la care face referire doamna contabil are nistre instructiuni de completare foarte clare, care la sectiunea 4 spun clar cine depune, deci si cine plateste.
Formularul cu instructiuni il puteti gasi aici: [ link extern ]

Parerea mea e ca oricine vine si va pretinde plata TVA nu are temei legal, doar se foloseste de confuzia dintre achizitie intracomunitara si import, care sunt doua lucruri diferite.

Multumesc pentru raspuns,

Am mai primit varianta ta, contabilul meu a tot respins-o spunand ca si eu sunt persoana impozitabila si ar trebui sa platesc acesti bani, inteleg ca atunci cand vine vorba de taxare este un domeniu foarte complicat.

Acesta a fost raspunsul primit din partea unei firme de taxe:

"Are obligatia sa plateasca TVA (24%) din serviciile achizitionate.
Totusi nu are obligatia sa se inregistreze in scopuri de TVA decat daca CA anuala > 65.000 eur.
Trebuie sa depuna decontul 301 si sa plateasca TVA-ul pana pe 25 ale lunii urmatoare.
TVA-ul respectiv va fi un cost pentru societate (635 = 4427)."

Acum stau si ma intreb daca ei nu au inteles exact la ce ma ferer sau nu au interpretat legea cum trebuie, tu ce spui ?

Multumesc!