avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Extindere ilegala, probleme cu primaria. Intrare in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Extindere ilegala, probleme cu primaria. Intrare in legalitate

Buna ziua!Am o casa cu 3 camere din 1990,iar in 2005 m-am extins ilegal adaugant inca 1 hol si 2 bai.Vecinul de langa mine si-a luat autorizatie de constructie(in 2012) si si-a extins LEGAL casa pana la 50 de centimetri de casa mea.Inainte sa se extinda,mi-a formulat mai multe plangeri la Primarie,in care sustinea ca sunt ilegal.Oamenii legii au constatat ca intr-adevar sunt ilegal,dar pentru ca trecusera atatia ani in care nu existase nicio plangere,mi-au spus ca nu mai sunt pasibil de nicio amenda.Astazi am fost la Primarie unde am cerut informatiile necesare pentru ca extinderea ilegala pe care am facut-o sa intre in legalitate.Raspunsul celor de la Urbanism a fost ca n-am ce sa mai fac,iar daca vecinul care s-a extins LEGAL pana in geamul meu,ma va chema in judecata,am sanse mari sa-mi fie demolata partea construita ilegal.Intrebarea mea este:As avea vreo sansa sa intru in legalitate?As putea sa dau Primaria in judecata pentru ca atunci cand i-au acordat drept de extindere vecinului,nu s-a sesizat nimeni si nu m-au obligat sa intru in legalitate?Precizez inca o data,in 2005 am realizat extinderea ilegala!Multumesc mult,orice sfat venit din partea dumneavoastra imi este de ajutor
Se poate cere intrarea in legalitate prin obtinerea acum a unei autorizatii de construire de intrare in legalitate.
Daca vi se refuza, puteti solicita in instanta accesiunea pe hol si baie.
Intr-adevar daca au trecut 2 ani de la fapta de construire fara autorizatie, Inspectoratul de stat in constructii nu mai poate sa va amendeze sau sa va darame constructia suplimentara.
Va multumesc mult pentru raspuns.Cei de la Primaria din Timisoara,orasul unde am casa,nu-mi spun aceasta varianta,ei sustin ca daca vecinul ma actioneaza in judecata,ma POATE demola.Din ceea ce sustineti dvs,extinderea ILEGALA nu mai poate fi DEMOLATA chiar daca sunt chemat in instanta pentru ca au trecut atatia ani in care nimeni nu s-a sesizat.EU vreau sa intru in leglitate,dar Primaria imi pune bete in roate si nu ma lasa,aruncandu-mi tot felul de tampenii pe tava.Urmeaza sa iau legatura cu un avocat din Timisoara si sa incepem demersurile.Va multumesc foarte mult doamna avocat.O zi buna!
Exista pe undeva prin Ordinul 838/2009 - normele de aplicare a legii 50/1991 autorizarea executarii lucrarilor de constructii un art. 59 care prevede expres modul de intrare in legalitate a constructiilor edificate abuziv. Pentru a va emite autorizatie de constructie pentru extindere, primaria Timisoara trebuie sa va elibereze o adeverinta din care sa reiasa ca ceea ce ati construit dvs se incadreaza in prevederile PUG (POT, CUT, categoria de folosinta a terenului, destinatia zonei, etc). Apoi dvs trebuie sa depuneti la primarie o expertiza tehnica a constructiei din punct de vedere al stabilitatii si rezistentei, precum si o expertiza pentru securitatea la incendiu. De asemenea, va trebuie avizul de la Mediu. Nu-i asa de impozibil cum pare...
Va multumesc mult!Problema este ca Primaria Timisoara nu mi-a dat aceste detalii,raspunsul venit din partea acestora fiind clar si concis:NU SE MAI POATE INTRA IN LEGALITATE,IAR VECINUL CARE ARE CONSTRUCTIA LANGA IMOBILUL MEU MA POATE DEMOLA DACA MA VA ACTIONA IN JUDECATA.(scuze ptr caps-lock).Eu urmeaza sa apelez la serviciile unui avocat pentru a demara procedurile necesare.In Timisoara sunt o multitudine de indivizi de etnie Rroma care detin palate ILEGAL construite,nimeni nu ia nicio masura.Pentru mine,ca simplu cetatean,exista un impediment din partea Primariei.Va multumesc ptr raspunsuri,n-am crezut ca mai exista asemenea forum cu oameni seriosi,care raspund exact la subiect,fara mistocarii si altele.Multumesc si va urez tot ce-i mai bun!
Scuzata sa-mi fie interven'ia, dar sunt surprins cu cata seninatate spuneti ca ati construit ilegal!! Nu vi se pare corect faptul ca ceva construit ilegal sa fie demolat ? Cam unde s-ar ajunge daca fiecare ar face la fel ?

Alte discuții în legătură

Limita intre vecini curte comuna alexstan88 alexstan88 Buna seara!M-ar interesa un raspuns pertinent la problema mea.Locuiesc intr-o curte comuna cu 10 case.Acum 10 ani,parintii mei s-au extins ilegal,construind ... (vezi toată discuția)
Acte cercetasa cercetasa am un balcon la parterul unui bloc. am proiect doar pe partea care au toti locatarii de la etaj. locuind la parter am mai facut la o camera deci in ... (vezi toată discuția)
Extindere camera camin fara autorizatii mihayy08 mihayy08 buna ziua vreau sa intreb cum pot afla daca cineva are autorizatie de constructie pentru extindere camera camin noi locuim intr-un bloc cu camere de camin ... (vezi toată discuția)