Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta coasigurat

buna ziua!
va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o informatie, daca se poate...
eu sunt angajata din octombrie 2014 iar pe 15 iunie 2015 am dus la firma unde lucrez un dosar cu actele necesare obtinerii calitatii de coasigurat pt mama mea.
Angajatorul mi-a spus ca au facut plata pe 29 iunie si ca mama trebuie sa mearga direct la doctor, insa medicul solicita adeverinta.
De unde si cum poate obtine o adeverinta de coasigurat? cine elibereaza si in ce conditii, aceasta adeverinta din care sa rezulte ca a dobandit calitatea de coasigurat ??
mentionez ca ea nu are venituri si se afla in intretinerea mea....

va multumesc din suflet si astept cu nerabdare raspunsul dvs!
Adeverinta de coasigurat o elibereaza angajatorul dvs. Aceasta va fi pe numele dvs., cu datele dvs., dar va mentiona ca o aveti coasigurat pe mama dvs, trecuta cu numele si CNP.

Ord. nr. 617/2007:

ANEXA 1^1

Denumirea angajatorului ...................................................
Cod fiscal (CUI/CNP angajator/persoană fizică) ............................
Nr. de înregistrare la registrul comerţului ...............................

ADEVERINŢĂ

Prin prezenta se certifică faptul că domnul/doamna .......................,
CNP ..................., act de identitate ...... seria ...... nr. .........,
eliberat de ...................... la data de ............., cu domiciliul în
...................., str. ......................... nr. ..., bl ..., ap ...,
sectorul/judeţul ................, are calitatea de salariat şi i s-a reţinut
şi virat lunar contribuţia pentru asigurările sociale de sănătate, potrivit
Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, cu modificările şi
completările ulterioare.
Persoana mai sus menţionată figurează în evidenţele noastre cu următorii
coasiguraţi (soţ/soţie, părinţi, aflaţi în întreţinere):
1. Nume, prenume, .......................... CNP .........................
2. Nume, prenume, .......................... CNP .........................
3. Nume, prenume, .......................... CNP .........................
Prezenta adeverinţă are o perioadă de valabilitate de 3 luni de la data
emiterii.
Sub sancţiunile aplicate faptei de fals în acte publice, declar că datele
din adeverinţă sunt corecte şi complete.

Reprezentant legal
mii de multumiri!
cu respect si recunostinta!